لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۹

اتحادیه های کارگری نیجریه مردم را به برپایی اعتصاب های سراسری دعوت می کنند


اتحادیه های کارگری نیجریه مردم را به برپایی اعتصاب های سراسری دعوت می کنند
اتحادیه های کارگری نیجریه مردم را به برپایی اعتصاب های سراسری دعوت می کنند

اتحادیه های کارگری اصلی در نیجریه خواهان برپایی اعتصاب ها و تظاهرات سراسری از روز دوشنبه شده اند.

کنگره کارگری نیجریه و کنگره اتحادیه تجارتی این فراخوان را روز چهارشنبه در بیانیه مشترکی در پی جلسه ای در ابوجا اعلام کردند و هشدار دادند در صورتی که یارانه سوخت دوباره برقرار نشود، اعتصاب های عمومی، گردهمایی های انبوه و اعتراض های خیابانی از روز دوشنبه ۹ ژانویه – ۱۹ دی – برپا خواهد شد.

در بیانیه گفته می شود اقدامات صلحجویانه خواهد بود و مراکز تولید نفت، فرودگاه ها و بنادر، بانک ها و بازارها را دربر خواهد گرفت.

قیمت بنزین در نیجریه، پس از آن که دولت یارانه را حذف کرد، دو برابر شد و به حدود لیتری معادل ۸۸ سنت آمریکایی رسید.

بالا رفتن بهای سوخت رور شنبه اعتراض هایی را در سراسر کشور موجب شد، تظاهر کنندگان راه های دسترسی به ایستگاه های فروش بنزین را بستند و پلیس برای متفرق ساختن جمعیت به گاز اشک آور متوسل شد.

کنگره کارگری نیجریه ادعا کرده است که پلیس یک معترض را در ایالت کوارا کشت. پلیس این ادعا را تکذیب می کند.

یارانه سوخت یکی از چند مزایایی بود که مردم عادی نیجریه از ثروت نفتی کشور دریافت می کردند. اکثر آنها با معادل کمتر از ۲ دلار آمریکایی در روز زندگی می کنند.

رهبران دولت می گویند پول حاصل از برنامه ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری حذف یارانه ها، اینک به مصرف برنامه های زیر بنایی و اجتماعی خواهد رسید.

نیجریه بزرگترین صادر کننده نفت در آفریقا است، اما باید نفت پالایش شده وارد کند، زیرا پالایشگاه های کشور قادر به پالایش نفت نیستند.

سازمان نظارت بر حقوق بشر هیات حاکمه نیجریه را به چپاول بیشتر ثروت نفتی کشور متهم کرده است و می گوید فقط مقدار اندکی از آن برای خدمات بهداشتی و آموزش باقی می ماند.

ستیزه گران در جنوب نیجریه سال ها است به صنعت نفت و تاسیسات دولتی حمله می کنند. آنها می خواهند سهم بیشتری از ثروت نفتی به جوامع فقیر اختصاص داده شود.

XS
SM
MD
LG