لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۰

در انفجار بمب در ساختمان سازمان ملل متحد در پایتخت نیجریه ۱۸ تن کشته شدند


در انفجار بمب در ساختمان سازمان ملل متحد در پایتخت نیجریه ۱۸ تن کشته شدند
در انفجار بمب در ساختمان سازمان ملل متحد در پایتخت نیجریه ۱۸ تن کشته شدند

یک گروه اسلامی افراطی در نیجریه مسئولیت انفجار یک بمب اتومبیلی در ساختمان سازمان ملل متحد در ابوجا را بر عهده گرفته است. در این حمله که روز جمعه روی داد دست کم ۱۸ تن کشته شدند.
شاهدان گفتند یک خودرو از درهای امنیتی گذشت و حدود یک ساعت پیش از نیمروز بوقت محلی در داخل مجتمع منفجر شد.
ناجیان برای بیرون کشیدن اجساد و کسانی که جان بدر برده بودند به محل شتافتند.
یک سخنگوی گروه بوکو حرام تلفنی به یک خبرنگار صدای آمریکا در نیجریه گفت انفجار «فقط یک آغاز است.»
در نیویورک، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد گفت رقم دقیقی در دست ندارد اما پیش بینی کرد که شمار تلفات«قابل ملاحظه» خواهد بود.
بان در جلسه شورای امنیت گفت این گونه «اقدامات تروریستی غیر قابل قبول است» و هشدار داد بمب گذاری نشان می دهد ستیزه گران در سراسر جهان تاسیسات سازمان ملل متحد را روز بروز بیشتر بعنوان «هدف هایی آسان» می بینند.

در مجتمع سازمان ملل در ابوجا ۲۶ آژانس کمک های انسانی و توسعه، دفتر دارند. در آنجا دست کم ۴۰۰ نفر کار می کنند. دبیر کل سازمان ملل متحد گفت تیمی برای ارزیابی وضع به ابوجا خواهد رفت.او حاضر نشد درباره انگیزه حمله اظهار نظر کند.

رییس جمهوری نیجریه در یک پیام کتبی انفجار بمب را «وحشیانه، بی معنا و مذبوحانه» نامید. او تعهد کشورش به نبرد با تروریسم را تکرار کرد و قول داد مهاجمان را مجازات کند.
پلیس نیجریه فرقه اسلامی افراطی «بوکو حرام» را مسئول سلسله انفجارهای اخیر دانسته است.
این گروه، که خواهان اجرای شرع اسلام در کشور است، پلیس، سیاستمداران، رهبران جامعه و چهره های مذهبی مخالف را هدف گرفته است.
«بوکو حرام» در ژوئیه ۲۰۰۹ قیام خشونت باری را آغاز کرد که ارتش نیجریه آنرا در هم شکست. از آن هنگام با تیراندازی ها و بمب گذاری های متعدد، به مقامات پلیس و ارتش حمله کرده است.


XS
SM
MD
LG