لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۴

در بمب گذاری های روز استقلال نیجریه دوازده تن کشته شدند


در بمب گذاری های روز استقلال نیجریه دوازده تن کشته شدند
در بمب گذاری های روز استقلال نیجریه دوازده تن کشته شدند

پلیس نیجریه می گوید شمار مرگ های ناشی از انفجار دو بمب اتومبیلی در جریان برگزاری مراسم روز استقلال کشور در روز جمعه به دوازده تن افزایش یافت.

رسانه ها گزارش می دهند گروه اصلی ستیزه گر در منطقه نفتخیز دلتای نیجر، جنبش رهایی دلتای نیجر، به مقامات درباره انفجارها ساعتی پیش از وقوع هشدار داده بود.

گروه روز جمعه در پیامی مدعی شد نیجریه «چیزی که ارزش جشن گرفته داشته باشد» ندارد، و گفت پنجاه سال است که زمین و منابع مردم منطقه دلتای نیجر به سرقت رفته است.

انفجارها در فاصله چند دقیقه از یکدیگر در خارج از ساختمان وزارت دادگستری، نزدیک به محل برگزاری مراسم روز استقلال روی داد. هدف دومین انفجار ظاهرا کسانی بودند که به نخستین انفجار پاسخ داده بودند.

درباره سومین انفجار در میدان «ایگل»، که در آن پرزیدنت گودلاک جاناتان و ده ها هزار نفر، پنجاهمین سالگرد استقلال نیجریه را جشن گرفته بودند، گزارش ها متفاوت بود. مراسم روز جمعه، از جمله یک رژه نظامی طولانی، مطابق برنامه برگزار شد.

آقای جاناتان هشدار داد که مسئولان «بابت این جنایت شنیع بهای سنگینی خواهند پرداخت.»

آمریکا بمب گذاری ها را محکوم کرده است.

جنبش رهایی دلتای نیجر مسئولیت ده ها آدم ربایی و حمله را در سال های اخیر بر عهده گرفته است، و می گوید برای توزیع مساوی ثروت در دلتای نیجر می جنگد.

XS
SM
MD
LG