لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۲۱:۴۹

سربازان در کشور آفريقايی نيجر دست به انجام يک کودتا زدند


سربازان در کشور آفريقايی نيجر دست به انجام يک کودتا زدند

سربازان در کشور آفريقايی نيجر دست به انجام يک کودتا زدند و اعلام کردند که قانون اساسیِ کشور به حال تعليق در ميآيد و تمامی سازمان ها و نهاد های دولتی منحل می شوند.

سرهنگ «گوکويه عبدالکريموف» سخنگوی کودتاگران می گويد که ارتش بايد مسؤليت کشور را برای پايان دادن به تنش های سياسی، برعهده می گرفت. نيجر در حال حاضر توسط شورايی به نام شورای عالی اعاده دموکراسی اداره می شود.

پيش از اين منابع ديپلماتيک و نظامی در نيجر خبر دادند که نظاميان عصر پنجشنبه به کاخ رياست جمهوری در نيامی پايتخت نيجر حمله کردند و در حالی که «مامادو تانجا» رييس جمهوری اين کشور در جلسه ای با وزرای دولت خود حضور داشت، او را دستگير کردند. هنوز مشخص نيست که رييس جمهوری نيجر به کجا منتقل شده است.

مردم نيامی پيش از خبردار شدن از کودتا می توانستند بالا رفتن دود را از ساختمان کاخ رياست جمهوری، مشاهده کنند. شاهدان همچنين از وقوع درگيری های مسلحانه شديد و چندين انفجار در کاخ رياست جمهوری خبر دادند.

کودتاگران همچنين با اعلام حکومت نظامی آمد و شد شبانه را در خيابان های پايتخت ممنوع کردند. شاهدان در شهر می گويند خيابان های نيامی تا شب پنجشنبه عمدتاً آرام بوده است. اما وقوع درگيری ها در کاخ رياست جمهوری، چند کشته بر جای گذارده است. به گفته منابع بيمارستانی در نيجر دست کم سه سرباز در جريان حمله به کاخ رياست جمهوری کشته شده اند.

در واشنگتن، سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا، وضعيت نيجر را کاملا بی ثبات خواند و گفت آمريکا وضعيت اين کشور را زير نظر دارد. در سازمان ملل متحد نيز، بان کی مون، دبير کل سازمان ملل گفت تحولات نيجر را به دقت دنبال می کند و مرتباً از آخرين تحولات مطلع می شود.

در همين حال يک مقام اتحاديه آفريقا نگرانی خود را از وضعيت نيجر ابراز کرده است. در سال ۲۰۰۹ «مامادو تانجا» رييس جمهوری نيجر با برگزاری يک رفراندوم قانون اساسی اين کشور را تغيير داد و طول دوره رياست جمهوری خود را که قرار بود در سال ۲۰۰۹ پايان يابد را افزايش داد.

پارلمان نيجر و دادگاه قانون اساسی اين کشور اعلام کرده بودند که برگزاری اين رفراندوم غير قانونی است. افزايش طول رياست جمهوری «مامادو تانجا» علاوه بر اعتراضات تند داخلی، انتقادات بين المللی را نيز در پی داشت.

XS
SM
MD
LG