لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۷

پسر معمر قذافی وارد نیجر شده است


ساعدی قذافی (چپ) معمر قذافی (وسط)، سیف الاسلام قذافی
ساعدی قذافی (چپ) معمر قذافی (وسط)، سیف الاسلام قذافی

دولت نیجر می گوید سعدی قذافی، و نه نفر دیگر وارد نیجر شده اند. به گفته دولت نیجر، نیروهای گشت ارتش کاروان آنها را متوقف کردند. دولت نیجر می گوید خودروهای این افراد از لیبی وارد نیجر شد.

وزیر دادگستری نیجر روز یکشنبه گفت خودروها به سمت شهر آگادز در شمال نیجر در حرکت بود، شهری که گمان می شود دیگر لیبیایی های وفادار به معمر قذافی، از جمله سه ژنرال و رییس یگان امنیتی آقای قذافی به آنجا رفته باشند.

وزیر دادگستری نیجر گفت انتظار می رود این گروه در هفته جاری به نیامی پایتخت نیجر منتقل شوند. وی گفت نیجر به تعهدات بین المللی خود عمل می کند، ولی از آنجایی که دیوان بین المللی کیفری حکم بازداشتی برای سعدی قذافی صادر نکرده است، دولت نیجر در حال حاضرهیچ برنامه ای برای بازداشت او ندارد.

سعدی قذافی که سرشناس ترین عضو حکومت سابق لیبی است که وارد نیجر می شود، سعی کرده بود برای پایان دادن به درگیری ها در لیبی با شورای ملی انتقالی وارد مذاکره شود. این تلاش پس از آنکه نیروهای این شورا وارد طرابلس پایتخت لیبی شدند صورت گرفته بود.

سیف الاسلام قذافی، برادر سعدی آن زمان اظهارات او را نقض کرد و وعده یک جنگ فرسایشی را داد.

در همین حال تحکیم مواضع نیروهای حامی معمر قذافی در دو منطقه تحت کنترل آنها، باعث توقف تلاش آخرنیروهای دولت موقت برای بدست گرفتن کنترل کامل لیبی شده است.

XS
SM
MD
LG