لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۱

مرزهای نیجر دوباره گشوده شد


مرزهای نیجر دوباره گشوده شد
مرزهای نیجر دوباره گشوده شد

حکام نظامی جدید نیجر مرزهای کشور را دوباره گشوده اند و منع رفت و آمد شبانه در سراسر کشور را لغو کرده اند.

آنها که خود را «شورایعالی برای اعاده دمکراسی» می نامند، یک روز پس از برکناری رییس جمهوری در یک کودتا، روز جمعه سرجوخه «سالو جیبو» را رهبر خود معرفی کردند. آنها که در آغاز تمامی دولت را منحل کردند گفتند کارهای دولت را در حال حاضر روسای وزارتخانه ها انجام خواهند داد.

شاهدان می گویند روز جمعه پایتخت نیجر آرام بود، و کارهای اداری و بازرگانی بصورت عادی جریان داشت.

سربازان مسلح روز پنجشنبه به کاخ ریاست جمهوری حمله بردند و «مامادو تانجا» رییس جمهوری را در جلسه وزیران دستگیر کردند. در جریان نبرد سه سرباز کشته شدند.

گزارش رسید «تانجا» به پادگان های نظامی در خارج از پایتخت برده شد، اما محل دقیق او نمی تواند تایید شود.

پرزیدنت «تانجا» اخیرا یک همه پرسی برای تمدید دوره ریاست جمهوری خود و تغییر قانون اساسی برگزار کرد، این اقدام با انتقاد گسترده در داخل و خارج روبرو شد.

یک سخنگوی شورای نظامی در تلویزیون گفت ارتش ناچار بود برای پایان دادن به تنش سیاسی وارد عمل شود. او گفت شورای حاکم می خواهد نیجر را به یک نمونه دمکراسی و دولتمندی خوب تبدیل کند.

اما بسیاری از اعضای جامعه بین المللی، از جمله اتحادیه آفریقا، اتحادیه اروپا و فرانسه، و جامعه اقتصادی کشورهای افریقای غربی کودتا را محکوم کرده اند. اتحادیه آفریقا، یک روز پس از کودتای نظامی در نیجر و برکناریِ رئیس جمهوری آن کشور، عضویتِ نیجر را در این اتحادیه منحل کرد.

رییس جمهوری آفریقای جنوبی کودتا را «غیر قانونی» نامید و گفت این رویداد صلح و امنیت را در تمامی منطقه تهدید می کند.

در واشنگتن، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت ایالات متحده از خشونت دفاع نمی کند، اما افزود «تانجا» بدلیل کوشش برای تمدید دوره ریاست جمهوری خود می تواند تا حدودی مسئول شناخته شود.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد گفت او تحولات نیجر را از نزدیک دنبال می کند.

XS
SM
MD
LG