لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۸

اورتگا دور سوم رياست جمهوری خود را آغاز کرد


اورتگا دور سوم رياست جمهوری خود را آغاز کرد
اورتگا دور سوم رياست جمهوری خود را آغاز کرد

در نیکاراگوئه، دانیل اورتگا، دوره سوم رياست جمهوری خود را پس از گذشتن دو ماه از رای گيری که مورد انتقاد مخالفان قرار گرفت، آغاز کرده است.

اورتگا، يک ساندنیست انقلابی، دوره اول رييس جمهوری خود را در سال ۱۹۸۵ ميلادی آغاز کرد، اما در انتخابات در سال ۱۹۹۰ ميلادی شکست خورد. دوره دوم رياست جمهوری اورتگا در سال ۲۰۰۷ ميلادی آغاز شد.

مراسم تحلیف روز سه شنبه دانيل اورتگا دو ماه پس از آنکه او با بیش از ۶۰ درصد آراء مجددا انتخاب شد، انجام گرفت. مخالفان آقای اورتگا را که ۶۶ ساله است به اجتناب از قانون ممنوعیت اتخابات در دوره های متوالی متهم کرده اند. در سال ۲۰۰۹ ، دیوان عالی نيکاراگوئه طی حکمی اعلام کرد که او می تواند در انتخابات سال ۲۰۱۱ ميلادی شرکت کند و مقررات قانون اساسی درمورد ممنوعيت شرکت رييس جمهوری در انتخابات پی در پی در دور دوم را قابل اجرا ندانست.

رهبران چند کشور آمریکای لاتین برای شرکت در مراسم تحلیف آقای اورتگا، و رئیس جمهوری ایران محمود احمدی نژاد، که در یک دور مسافرت چهار کشوری آمریکای لاتین بسر می برد، به اين کشور سفر کرده اند.

نیکاراگوئه دومین توقف محمود احمدی نژاد، در سفر او به آمريکايی لاتين، پس از ديدار از ونزوئلا است. رييس جمهوری ايران سپس به کوبا و اکوادور سفر خواهد کرد.

محمود احمدی نژاد در سال ۲۰۰۷ ميلادی برای اولین بار از نیکاراگوئه دیدار کرد. سفر احمدی نژاد به آمریکای لاتین زمانی صورت می گيرد که تنش با غرب بر سر برنامه بحث انگیز هسته ای ایران رو به افزایش است.

XS
SM
MD
LG