لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۷

گزارش: مقامات جمهوری اسلامی دليل بازداشت رهبران نهضت آزادی را اعلام نکرده اند


گزارش: مقامات جمهوری اسلامی دليل بازداشت رهبران نهضت آزادی را اعلام نکرده اند
گزارش: مقامات جمهوری اسلامی دليل بازداشت رهبران نهضت آزادی را اعلام نکرده اند

با گذشت یک روز از بازداشت دبیر کل و شماری از اعضای نهضت آزادی هنوز مقامات جمهوری اسلامی در مورد دلایل بازداشت این عده اظهار نظر نکرده اند. بر اساس گزارش ها، روز جمعه ابراهیم یزدی، دبیر کل نهضت آزادی به همراه چند عضو ارشد این تشکل سیاسی توسط نیروهای امنیتی در اصفهان بازداشت شدند.

ایرنا، خبرگزاری دولت جمهوری اسلامی، دلیل بازداشت ابراهیم یزدی و چند عضو دیگر نهضت آزادی را شرکت در مراسم نماز جمعه این هفته اصفهان که این خبرگزاری اقامه آن را غیرقانونی دانسته، عنوان کرده است. ایرنا نوشته است نماز به امامت یکی از عناصر سابقه دار وهابی برگزار شده بود. این خبرگزاری جزییات بیشتری منتشر نکرده است.

در همين حال وبسایت میزان نیوز که ارگان خبری نزدیک به نهضت آزادی است، با اعلام بازداشت ابراهیم یزدی، هاشم صباغیان، علی اصغر غروی، غفار فرزدی، احد رضایی و دو تن دیگر نوشته است سران نهضت آزادی برای شرکت در مراسم ختم یکی از اعضای این تشکل سیاسی به اصفهان سفر کرده بودند.

این گزارش می افزاید اعضا و علاقمندان نهضت آزادی پس از شرکت در مراسم ختم برای اقامه نماز گرد هم آمده بودند. اما نیروهای امنیتی با ورود به محل برگزاری نماز، و بدون ارایه حکم قضایی، ضمن ضرب و شتم تعدادی از حاضران، آنها را بازداشت کردند.

ابراهيم يزدی دبیر کل نهضت آزادی که خبر بازداشت او منتشر شده است، نزديک به هشتاد سال سن دارد و در دولت موقت مهدی بازرگان در نخستین ماه‌های پس از انقلاب وزير امور خارجه بود.

آقای یزدی هفتم دی ماه گذشته در پی بازداشت های گروهی و گسترده در ايران، بازداشت و روانه زندان شد اما پس از مدتی به دليل بيماری اجازه یافت زندان را ترک کند.

نهضت آزادی ایران که دبیر کلی آن را ابراهیم یزدی برعهده دارد، از قدمی ترین تشکل های سیاسی در ایران محسوب می شود که در دهه ۴۰ خورشیدی توسط مهدی بازرگان، محمود طالقانی و یدالله سحابی و در مخالفت با نظام پهلوی پایه گذاری شد.

نهضت آزادی پیش از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری در سال گذشته، با انتشار بیانیه ای اعلام کرده بود از دو نامزد اصلاح طلبان، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، حمایت می کند.

XS
SM
MD
LG