لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۶

«فاکرهای کوچک» و«شهامت» در صدر فیلم های پرفروش آخرهفته سال نوی مسیحی


«فاکرهای کوچک» و«شهامت» در صدر فیلم های پرفروش آخرهفته سال نوی مسیحی
«فاکرهای کوچک» و«شهامت» در صدر فیلم های پرفروش آخرهفته سال نوی مسیحی

فیلم کمدی «فاکرهای کوچک» با شرکت «رابرت دونیرو» توانست در صدر فهرست فیلم های پرفروش سال نوی مسیحی قرار گیرد اما برنده واقعی در این صدرنشینی فیلم «شهامت» ساخته برادران کوئن بود.

فیلم وسترن «شهامت» با شرکت بازیگران برنده اسکاری چون جف بریجز و «مت دیمون» توانست با فروش ٢۴ میلیون دلاری گیشه در دومین هفته نمایش آن در سینماهای آمریکای شمالی با تنها ۲ میلیون دلار فاصله با «فاکرهای کوچک» در مقام دوم پرفروش های سال نو قرار گیرد.

استودیوهای پخش فیلم برای این که بتوانند درآمد بیشتری از فیلم هایی که در روزهای پیش از «کریسمس» بر روی پرده سینماها آمده است به دست آورند از اکران فیلم های تازه در آخر هفته سال نوی مسیحی خودداری کردند. با وجود تعطیلات رسمی مدارس و ادارات، هفت روز گذشته از لحاظ فروش فیلم در سینماها، جزو بهترین روزهای فروش فیلم برای کمپانی های پخش فیلم هالیوود در سالی که گذشت بوده است. این کمپانی ها در چند سال اخیر شاهد تقلیل تعداد تماشاگر و شکست بسیاری از فیلم های تجارتی با حضور بازیگران صاحب نام در آن ها بوده اند.

فیلم «فاکرهای کوچک» توانست عنوان «محبوب ترین فیلم ایام تعطیلات» را از آن خود سازد. اما فروش کل آن با مبلغی کمی بیش از ١٠٣ میلیون دلار درمجموع مایوس کننده و برابر با تنها ۶۴ درصد از فروش کل فیلم دیگری از این سری به نام «ملاقات با فاکرها» بوده است. با این حساب «فاکرهای کوچک» تا این تاریخ هنوز نتوانسته است مخارج تولید این فیلم که مبلغی در حدود ١٣٠ تا ١۴٠ میلیون دلار بوده است را به تهیه کنندگان آن بازگرداند. هرچند انتظار می رود تا پایان تاریخ نمایش، فیلم «فاکرهای کوچک» بتواند فروش گیشه ای در حدود ٢٠٠ میلیون دلار در آمریکای شمالی و کمی کم تر از آن در کشورهای دیگر جهان داشته باشد اما در مجموع این کمدی پرطرفدار نتوانست فروشی که از آن انتظار می رفت را به دست آورد.

در عوض فیلم وسترن «شهامت True Grit» که فیلمی هنری و خارج از جریان اصلی به شمار می رود توانسته است عواید گیشه چشمگیری برای استودیوی «پارامونت» به همراه داشته باشد. این فیلم با یک بودجه ٣٨ میلیون دلاری، از لحاظ فروش بلیت نه تنها تبدیل به موفق ترین فیلم برادران کوئن شده است بلکه با فروشی بالغ بر٨۶ میلیون دلار در راه رسیدن به مرزهای یک فروش گیشه رکورد شکن صد میلیون دلاری است.

از آخر هفته کریسمس تا کنون، فیلم های دیگری نیز توانسته اند از طریق نقدهای مثبت و بیش از هرچیز دیگر تبلیغات دهان به دهان مردم فروش گیشه خود را افزایش بدهند. فیلم های چون «درهم و برهم» محصول استودیوی دیسنی با ۵۶ درصد فروش بیشتر، انیمیشن «یوگی خرسه» با صدای «دن اکروید»با ۶۶ درصد افزایش فروش بلیت، هم چنین فیلم «نطق پادشاه» که با افزودن برتعداد سینماهایی که آن را به نمایش گذاشته اند توانست ٧٠ درصد به فروش هفته پیش خود اضافه کند.

استودیوی «دیسنی» که امیدوار بود تا فیلم «ترون: میراث» بتواند وارد مرحله دوم شکوفایی خود شده و از فروش گیشه بهتری برخوردار شود با افزایش ۴ درصدی تماشاگران در آخرهفته گذشته این امید را از دست داد. این فیلم هرچند درفهرست ١٠ فیلم موفق دوران تعطیلات قرار دارد اما نتوانست آنچنان که باید انتظارات تهیه کنندگان آن را برآورده کند. این فیلم سه بعدی پرخرج که انتظار می رود فروش بهتری در خارج از آمریکا داشته باشد تا امروز تنها ١٣٠ میلیون دلار فروش گیشه داشته است.

فیلم «سفرهای گالیور» با شرکت «جک بلک» با تنها ١٠ میلیون دلار فروش، علیرغم شکست گیشه در آمریکا، در سینماهای بریتانیا با موفقیت روبرو بود و علاوه بر آن توانست در نخستین آخرهفته نمایش در بازار جهانی بیش از ۴٧ میلیون دلار فروش داشته باشد.

یکی دیگر از فیلم هایی که در بازار خارج از آمریکا از موفقیت بیشتری برخوردار بوده است، تازه ترین فیلم از سری فیلم های «نارنیا» به نام «وقایع نگاری نارنیا: سفر داون تریدر» است که در بازار جهانی فیلم بیش از ٢١٠ میلیون دلارفروش داشته است.

فیلم رومانتیک «والنتاین آبی» Blue Valentine با شرکت «رایان گاسلینگ» و «میشل ویلیامز» که از روز چهارشنبه پیش از آغاز سال نوی مسیحی در چند سینما در دو شهر نیویورک و لس آنجلس به نمایش درآمد توانست با فروشی بالغ بر ٢٧٧ هزار دلار شروع مثبتی برای یک فروش گیشه موفق داشته باشد.

در فهرست ١٠ فیلم پرفروش آخرهفته ای که گذشت علاوه بر «فاکرهای کوچک» و «شهامت» در جایگاه اول و دوم، به ترتیب فیلم های «ترون: میراث»، «یوگی خرسه»، «وقایع نگاری نارنیا: سفرهای داون تریدر»، «درهم و برهم»، «مشت زن»، «سفرهای گالیور»، «قوی سیاه» و «نطق پادشاه» قرار گرفته اند.

XS
SM
MD
LG