لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۰

ادای احترام موزه خبر به خبرنگاران کشته شده


موزه خبر در واشنگتن
موزه خبر در واشنگتن
متمم اول قانون اساسی آمریکا آزادی بیان و مطبوعات را برای شهروندان این کشور تضمین می کند. این آزادی ها اما، در بسیاری از کشورهای جهان وجود ندارد. از سوی دیگر، خطراتی اجتناب ناپذیر هم خبرنگاران را در مناطق جنگی تهدید می کند.

موزه خبر در واشنگتن فهرستی هشتاد و دو نفره از خبرنگارانی را که طی سال گذشته در حین انجام کارشان کشته شده اند، به فهرست خبرنگارانی که نامشان در این موزه هست، افزوده، به آنها ادای احترام، و از آنها تقدیر کرده است.

یکی از این خبرنگاران، مکرم خان عطیف، خبرنگار رادیو صدای آمریکا بوده که در مسجدی در پاکستان در حال نماز کشته شد.

یاد دوهزار و دویست خبرنگاری که در حین انجام وظیفه کشته شده اند، در موزه خبر گرامی داشته شده. سوریه طی سال اخیر بیش از هر کشور دیگری در جهان شاهد قربانی شدن خبرنگاران بوده است و گروهی خبری از شبکه ان بی سی آمریکا نیز به دنبال ربوده شدن در سوریه، پنج روز از سال گذشته را در اسارت به سر بردند و با خطر مرگ دست و پنجه نرم کردند. یکی از اعضای این گروه، خبرنگار شاخص ان بی سی، ریچارد انگل بوده که به خوبی با مخاطرات مخابره خبر از کشوری چون سوریه آشناست.

انگل پیش بینی می کند که سال آینده نیز سوریه خطرناک ترین و مرگبارترین کشور دنیا برای خبرنگاران باشد. دومین کشور خطرناک جهان سومالی، بعد برزیل و بعد پاکستان بوده است.
XS
SM
MD
LG