لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ ایران ۰۴:۴۹

اجرای هر نوع موسیقی در فستیوال جاز نیواورلیان امسال مجازاست


در چهل و یکمین جشنواره موسیقی جاز شهر نیواورلیان که از ٢٣ آوریل آغاز شده و تا دوم ماه می ادامه خواهد یافت امسال برای نخستین بار شرکت کنندگان شاهد اجرای هرنوع موسیقی که به تصوربگنجد خواهند بود. همه جور موسیقی بجز موسیقی کلاسیک مجلسی و دعاخوانی های دستجمعی مذهبی!

هرچند موسیقی کلاسیک تا امروز هنوز شانس اجرا در جشنواره موسیقی جاز نیواورلیان را نداشته است اما امکان حضور ناگهانی و اجرای برنامه یک گروه چهارنفره سازهای زهی هنوزهم خارج ازتصور نیست و هر آن ممکن است در گوشه ای از یکی از صحنه های این فستیوال تماشاگران شاهد اجرای این نوع موسیقی نیز باشند.

برای صدها هزارتن تماشاگرانی که وارد دروازه های محوطه پارک تفریحی یا «فیرگراند» شهر نیواورلیان می شوند تا زمانی که موسیقی که اجرا می شود از یک ریتم خوب برخوردار باشد اهمیتی ندارد که چه نوع موسیقی بوده و به چه سبک و شیوه ای اجرا می شود.

هنرمندانی که در جشنواره امسال شهر نیواورلیان به اجرای برنامه می پردازند عبارتند از نوازندگان معروف راک اند رول و موسیقی «سول» Soul از جمله «ون موریسون»، «آرتا فرانکلین»، «سایمون و گارفانکل»، «برادران آلتمن»، «بی بی کینگ»، «جف بک»، «ایرما تاماس»، «ریچی هون»، «دکترجان» و «برادران نویل».علاوه براین چهره های تابناک موسیقی آمریکا، گروه های دیگری چون «پرل جم» و «مای مورنینگ جکت» وهم چنین خوانندگانی چون «آنیتا بیکر»، «لایونل ریچی» و گروه معروف «جیپسی کینگز» وخواننده لاتین تبار،«حوزه فلیسیانو» نیز حضور خواهند داشت.

یکی از مهم ترین بخش های فستیوال جاز امسال حضور هنرمندان محلی از نواحی مختلف ایالت لوئیزیانا است. در کنار صحنه اصلی اجرای کنسرت های مختلف، یازده صحنه دیگر نیز تعبیه شده است تا هم زمان برروی آن ها انواع موسیقی از جمله «زیدیکو»، «کژون»، موسیقی سازهای بادی، موسیقی «گاسپل» سیاهان آمریکا، موسیقی کانتری(فولکلوریک) و بلوز اجرا شود. در حالی که بخش عظیمی از این کنسرت ها نیز به موسیقی سنتی و موسیقی جاز معاصر اختصاص داده خواهد شد.

درمحوطه پارک بزرگی که فستیوال در آن اجرا خواهد شد، غرفه هایی برای چشیدن غذاهای سنتی نیواورلیان و تماشا وتهیه صنایع دستی مردم ناحیه لوئیزیانا تعبیه شده است و دست اندرکاران از شرکت کنندگان خواسته اند تا برای جلوگیری از راهبندان، زودتر به محل آمده و از این غرفه ها دیدن کنند.

آفیش مخصوص جشنواره موسیقی جاز نیواورلیان سال ٢٠١٠، پرتره ای است از موسیقی دان و رهبر ارکستر اهل این شهر، لوئیس پریما که توسط خواننده معروف «تونی بنت» نقاشی شده است. امسال هم زمان است با صدمین سالگرد تولد لوئیس پریما و به همین مناسبت نیز بخشی از برنامه به فرزندان و همسر سابق این هنرمند اختصاص داده شده است که به همین مناسبت قطعاتی از موسیقی این هنرمند را برای شرکت کنندگان اجرا خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG