لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۰

برای نخستین بار از حدود دو ماه پیش،‌ نیوزیلند هیچ مورد تازه‌ای از ابتلا به ویروس کرونا گزارش نداده است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - نیوزیلند برای نخستین بار از نیمه ماه مارس هیچ مورد تازه ای از ابتلا به ویروس کرونا را گزارش نداده است.

این دستاورد یک هفته پس از آغاز کاهش محدودیت های وضع شده اعلام می شود. دولت نیوزیلند برای توقف گسترش این ویروس، طی یک ماه مقررات شدیدی را برای ماندن مردم در خانه ها اعمال کرد.

اشلی بلومفیلد، مدیرکل سلامت نیوزیلند، می‌گوید: «آزمون واقعی اواخر این هفته، یعنی وقتی است که دوره نهفتگی ویروس را در نظر می‌گیریم و زمانی که طول می‌کشد افراد علائم بیماری را نشان دهند، که [این مدت] معمولا پنج یا شش روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس است.»

نیوزیلند، که با حدود ۱۵۰۰ مورد ابتلا و ۲۰ مورد مرگ به پیشرفت چشمگیری در برابر ویروس کرونا دست یافته، برای برداشتن محدودیت‌ها رویکرد محتاطانه‌ای را در پیش گرفته است. بیشتر مدارس، فروشگاه‌ها، و رستوران‌ها در آن کشور تعطیل هستند.

مردم کشورهای محتلف، از ایتالیا و اسپانیا گرفته تا مالزی، از دوشنبه شاهد آغاز روند بازگشایی کارخانه ها، بازگشت کارگران به پروژه های عمرانی، و از سر گیری فعالیت محدود رستوران ها بوده اند. مردم موظفند هنگام استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی ماسک به صورت بزنند.

در مکزیک تلاش ها برای رسیدگی به تعداد بالای بیماران «کووید۱۹» همچنان ادامه دارد.

نخست وزیر ژاپن وضعیت اضطراری در آن کشور را تا آخر ماه جاری میلادی تمدید کرد.

رئیس جمهوری آمریکا ابراز امیدواری کرده است که واکسن این بیماری تا پایان سال جاری آماده شود.

همزمان، موارد ابتلا به ویروس کرونا در روسیه به سرعت افزایش می یابد. مسکو دوشنبه برای دومین روز متوالی از ۱۰ هزار مورد جدید ابتلا خبر داد.

آمارهای رسمی برخی کشورها، از جمله روسیه، چین، و ایران، قابل راستی‌آزمایی توسط کارشناسان مستقل نیست و نمی‌تواند معتبر و نهایی تلقی شود. با این وجود برآورد می‌شود که آمار واقعی آنها بسیار بیشتر از ارقام اعلام شده باشد و مقامات این کشورها شمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان را پنهان کرده باشند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG