لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۳

بسکتبال سه نفره ایران از کسب سهمیه جام جهانی بازماند


تیم بسکتبال سه نفره پسران زیر ۲۳ سال ایران در رقابتهای انتخابی جام جهانی
تیم بسکتبال سه نفره پسران زیر ۲۳ سال ایران در رقابتهای انتخابی جام جهانی

رقابتهای مقدماتی و‌ انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ آنتورپ و‌ کاپ آسیایی سنگاپور، در سالن فدراسیون بسکتبال قطر، در مجموعه ورزشی الغرافه دوحه طی روزهای پنجم و‌ ششم فروردین ۱۴۰۱ برگزار شد.

شش کشور نیوزیلند، قزاقستان، ازبکستان، مالزی، سریلانکا و ایران با اعزام تیمهای زنان و مردان خود به قطر بدنبال کسب جواز جام جهانی ۲۰۲۲ بودند. اما تنها یک‌ سهمیه وجود داشت و فقط قهرمان مسابقات مسافر جام‌جهانی می شد.

درصورت پیروزی مقابل نیوزیلند، ایران برای نخستین بار به جام جهانی بسکتبال سه نفره صعود می کرد ولی شکست ‌نزدیک در فینال مقابل این تیم پایانی دراماتیک برای بسکتبال ایران بود.

احسان دلیرزهان، بازیکن تیم ملی بسکتبال سه نفره زیر ۲۳ سال ایران
احسان دلیرزهان، بازیکن تیم ملی بسکتبال سه نفره زیر ۲۳ سال ایران

تیم پسران ایران در گروه دوم رقابتهای انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲، با ترکیب بهشاد عرب زاده، امیرحسین یازارلو، احسان دلیرزهان، امیرحسین رضایی فر با پیروزی بر تیمهای مالزی و‌سریلانکا، حریف قطر در نیمه نهایی شد. تیم ایران در یک دیدار تماشایی موفق شد از سد میزبان مسابقات، قطر بگذرد و‌ راهی دیدار فینال شود.در فینال مسابقات قطر، تیم ایران در مصاف با نیوزیلند تا دقایق پایانی پیش بود و در نهایت پس از تساوی در عدد ۲۰ با یک امتیاز اختلاف ۲۱-۲۰ نتیجه را به حریف واگذار کرد و‌ از راهیابی به جام جهانی ۲۰۲۲ آنتورپ و کاپ آسیایی سنگاپور بازماند.

تیم بسکتبال سه نفره دختران زیر ۲۳ سال ایران در رقابتهای انتخابی جام جهانی
تیم بسکتبال سه نفره دختران زیر ۲۳ سال ایران در رقابتهای انتخابی جام جهانی

تیم ملی بسکتبال سه نفره دختران زیر ۲۳ سال ایران با ترکیب فاطمه آقازادگان از باشگاه هیات بسکتبال قزوین، نگین رسولی و غزل محسنی از باشگاه اکسون تهران و آیدا گلمحمدی از باشگاه شیمیدر قم در این مسابقات خوش درخشید. این چهار نفر از میان ۲۰ بازیکن دعوت شده به اردوی اسفندماه ۱۴۰۰ از سوی کادر فنی انتخاب شدند و‌ پس از ریزش بازیکنان در نهایت با برگزاری دو‌ دوره اردوی آماده سازی پا به این رقابتها گذاشتند. دختران ایران با هدایت نیکا بیک لیک‌لی در مرحله گروهی با یک‌ باخت مقابل تیم نیوزیلند و پیروزی در برابر قطر به جمع چهار تیم برتر مسابقات راه یافتند. تیم ایران که به عنوان تیم دوم گروه، پس از نیوزیلند راهی مرحله نیمه نهایی شد برای راهیابی به فینال حریف قدرتمندی به نام ازبکستان را پیش رو داشت و در پایان ۲۱-۱۱ مغلوب این تیم شد.

تیم بسکتبال سه نفره زیر ۲۳ سال ایران
تیم بسکتبال سه نفره زیر ۲۳ سال ایران

در نهایت تیمهای مردان و‌ زنان نیوزیلند جواز حضور در مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ آنتورپ و‌جام آسیایی سنگاپور را بدست آوردند. ایران بر خلاف باقی کشورها، تیمهای ملی دختران و‌ پسران زیر ۲۳ سال خود را به این رقابتها اعزام کرده بود. دلیل این تصمیم نیز حضور تیم امید در رقابتهای بسکتبال سه به سه بازیهای آسیایی ۲۰۲۲ هانگژو چین اعلام شد. رقابتهای جام آسیایی سنگاپور و جام جهانی ۲۰۲۲ آنتورپ بلژیک در حالی قرار است در خرداد و‌ تیر برگزار شود که فدراسیون جهانی بسکتبال دو بار رقابتهای جهانی زیر ۲۳ سال و کاپ آسیایی که قرار بود در چین برگزار شود را به دلیل همه گیری کرونا لغو‌ کرد. تیم های بسکتبال سه نفره زیر ۲۳ سال ایران باید خود را برای بازیهای آسیایی ۲۰۲۲ که طی روزهای نوزدهم شهریور تا سوم مهرماه در شهر هانگژو چین برگزار میشود آماده نماید.

XS
SM
MD
LG