لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۷

گزارش نیویورک تایمز تایید می‌کند: سوءاستفاده نیروهای امنیتی از آمبولانس‌ها


تصویری انتشار یافته از سوی شهروند-خبرنگاران مبنی بر استفاده نهادهای نظامی و انتظامی از آمبولانس برای جابه‌جایی نیروها و دستگیرشدگان اعتراضات
تصویری انتشار یافته از سوی شهروند-خبرنگاران مبنی بر استفاده نهادهای نظامی و انتظامی از آمبولانس برای جابه‌جایی نیروها و دستگیرشدگان اعتراضات
نیویورک تایمز در گزارشی به بررسی استفاده از آمبولانس به عنوان ابزار سرکوب توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران در جریان اعتراضات سراسری اخیر پرداخته است.
این روزنامه که با چندین معترض در ایران گفتگو کرده، فیلم‌ها و عکس‌هایی را از دست‌کم شش نقطه ایران در این خصوص تحلیل و مکان‌یابی کرده است.
حدود یک ماه پس از تظاهرات ضد حکومتی ایران، یکی از ساکنان تهران به نیویویورک تایمز گزارش داد که دست‌کم سه معترض را دیده است که در یک تظاهرات دانشجویی به داخل آمبولانس هل داده شده‌اند.
نیویورک تایمز به نقل از یک شاهد عینی دیگر نوشته است که عده زیادی از افراد عا‌دی مثل دختران جوان را پشت آمبولانس دیده است که آمبولانس با چراغ‌های خاموش آنها را در شهر منتقل می‌کرده است.
استفاده این‌گونه از آمبولانس، نقض قانون بین‌المللی بی‌طرفی پزشکی است.
روهینی هار، استادیار دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه کالیفرنیا، برکلی به نیویورک تایمز گفته است که مراقبت‌های درمانی به دلیل بی‌طرفی از اعتبار برخوردار است و استفاده نادرست از آمبولانس‌ها به وضوح این قاعده را نقض می کند و باعث می‌شود مردم از دریافت خدمات درمانی بترسند.
کارمند یک رستوران که در نزدیکی سه دانشگاه بزرگ تهران واقع است نیز در گفتگو با نیویورک تایمز توضیح داده که تقریباً هر روز آمبولانس‌هایی را می‌دید که در جریان اعتراض‌ها وارد محوطه دانشگاه می‌شدند و نیروهای امنیتی از آنها بیرون می‌آمدند.
یک شاهد دیگر گفته است که بسیجی‌ها یکی از دانش‌آموزان را که روی زمین افتاده و کبود شده بود را با باتوم می‌زدند و سپس او را همراه با یکی دیگر از معترضان را توسط آمبولانس منتقل کردند.
نیویورک تایمز این مصاحبه‌ها‌ را با استفاده از اپلیکیشن‌های ایمن رمزنگاری شده انجام داده است.
یکی از ویدئوهای منتشر شده در رابطه با استفاده از اتوموبیل‌های امداد و آمبولانس در سرکوب اعتراضات که به صورت مستقل توسط نیویورک تایمز تأیید شده است، در رشت گرفته شده است. این ویدئو نشان می‌دهد که معترضان آمبولانسی را آتش زده‌اند تا دختران بازداشتی را از درون آن نجات دهند. این ویدئو فردی را با لباس پلیس نشان می‌دهد که از آمبولانس خارج می‌شود و معترضان او را دنبال می‌کنند.
ویدئوی دیگری از زاویه‌ای دیگر، همان آمبولانس را نشان می‌دهد که متوقف شده و توسط گروهی از مردم تکان داده می‌شود.
نیویورک تایمز ویدئوها و عکسهای مربوط به آمبولانس‌ها در حال ورود یا خروج از ایستگاه‌های پلیس را مکان‌یابی کرده است و گزارش داده که در حداقل شش نقطه در سراسر کشور این اتفاق افتاده است.
یک ویدئو به وضوح آمبولانسی را در حال رفتن داخل ایستگاه پلیس نشان می‌دهد و تنها در دو مورد بوده که وجود بیمارستان‌هایی در نزدیکی محل استقرار آمبولانس‌های بررسی شده تایید شده است.
ویدئوی دیگری که در روز ۲۹ مهر در توئیتر منتشر شده و صورت افراد را تار کرده است مربوط به تجمع اعضای جامعه پزشکی مشهد است. در این تظاهرات، سخنران استفاده از آمبولانس‌ها و نمادهای پزشکی توسط نیروهای امنیتی را محکوم می‌کند.

نیویورک تایمز تأیید کرده که اتاقی که در فیلم‌ها دیده می‌شود با سالن آمفی تئاتر ساختمان نظام پزشکی مشهد تطبیق دارد.
دکتر روهینی هار از دانشکده بهداشت عمومی برکلی می‌گوید فعالیت جامعه پزشکی در طول اعتراضات تحت قوانین بین‌المللی حقوق بشر محافظت می‌شود.
او گفت: «اصول بی‌طرفی و استقلال، مراقبت از مجروحان و عدم استفاده نادرست از ابزارهای پزشکی برای منافع سیاسی، استانداردهای پذیرفته شده جهانی هستند که نظام پزشکی بر آن استوار است.»
یک معترض تهرانی در گفتگو با نیویورک تایمز گفته است که بسیاری از مردم، به دلیل جو وحشت موجود به جای رفتن به بیمارستان، در خانه به جراحات خود رسیدگی می‌کنند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور‌ خارجه آمریکا نیز در همین راستا بیانیه‌ای منتشر کرده است و در رابطه با‌ گزارش‌های استفاده مقامات امنیتی ایران از آمبولانس‌ها برای بازداشت معترضان و انتقال نیروهایشان برای سرکوب اعتراض‌ها و همچنین از گزارش‌ها‌ی حاکی از بازداشت «معترضان مجروحی که به دنبال مداوای خود هستند» ابراز نگرانی کرده است.

پرایس در بیانیه خود می‌گوید که «چشم جهان به ایران است و استفاده از آمبولانس‌ها و بخش پزشکی برای سرکوب معترضان مسالمت‌آمیز را تنها یکی از اقدامات بسیار فاحش جمهوری اسلامی در زمینه سرکوب‌ها خواند.»

XS
SM
MD
LG