لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۷

شهر نیویورک به کانون تازه ویروس کرونا بدل می‌شود


بخش انگلیسی صدای آمریکا - شمار مبتلایان به ویروس کرونا ساعت به ساعت افزایش می یابد. شمار بیماران مبتلا به کرونا در ایالت نیویورک که در روز جمعه حدود ۵ هزار بود، اکنون به ۱۶ هزار مورد تائید شده رسیده است. این در حالی است که شمار مبتلایان در حدود یک هفته پیش ۸۰۰ نفر بود.

در ایالات متحده بیش از ۳۳ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونای جدید، موسوم به «کووید-۱۹»، و بیش از ۴۰۰ مورد مرگ تائید شده است. دانشگاه پزشکی جانز هاپکینز یکشنبه شب اعلام کرد ۱۱۷ مورد از جان باختگان مربوط به ایالت نیویورک است.

اندرو کومو، فرماندار ایالت نیویورک، دولت پرزیدنت ترامپ را مقصر بخش عمده‌ای از کُندی واکنش به شیوع کرونا، به خصوص تاخیر در آزمایش‌های «کووید-۱۹»، را عنوان کرده است. کومو اولین مورد ابتلا به این بیماری در شهر نیویورک را روز اول ماه مارس تائید کرد.

دولت فدرال به شهر نیویورک اختیار داد که از ۱۱ مارس خودش اقدام به انجام آزمایش کند. از آن زمان تا کنون نیویورک حدود ۴۵ هزار آزمایش کرونا انجام داده است.

کومو برای محدود کردن شیوع ویروس به کارگران بخش های غیرحیاتی دستور داد از یکشنبه شب در خانه بمانند. کسب و کارهای ضروری که باز هستند شامل فروشگاه های مواد غذایی، داروخانه ها و حمل و نقل عمومی است. مدارس در سراسر ایالات متحده از جمله در نیویورک تعطیل است.

محدودیت ها در نیویورک در شرایطی اعلام شد که بعضی بیمارستان ها با چالش کمبود ماسک های ایمنی، دستگاه های تنفس مصنوعی، و دیگر تجهیزات روبرو شدند.

بیل دبلازیو، شهردار نیویورک، یکشنبه از پرزیدنت ترامپ خواست تولید و توزیع تجهیزات درمانی را به ارتش ایالات متحده بسپارد.

ساعاتی بعد، ترامپ گفت به «سازمان فدرال مدیریت امور اضطراری» دستور داده است بیمارستان های سیار به واشنگتن، کالیفرنیا، و نیویورک فرستاده شود. این امر به معنای بیمارستان های ۱۰۰۰ تختخوابی مضاعف در آن ایالت‌ها است. رئیس جمهوری آمریکا همچنین دستور داده است یک بیمارستان شناور نیروی دریایی ایالات متحده در بندر نیویورک پهلو بگیرد.

نیویورک روز یکشنبه به لحاظ شمار تلفات ایالت واشنگتن را پشت سر گذاشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG