لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۷

موج جدید بازداشت، احضار و تعلیق اساتید دانشگاه به خاطر حمایت از اعتراضات


از راست صادق زیباکلام، بهروز چمن آرا، محمد راغب و نگار ذیلابی
از راست صادق زیباکلام، بهروز چمن آرا، محمد راغب و نگار ذیلابی

براساس گزارش‌های دریافتی توسط صدای آمریکا و برخی گزارش‌ها در فضای مجازی، موج جدیدی از برخورد با اساتید دانشگاه از جمله بازداشت، احضار و تعلیق آنها به خاطر حمایت از اعتراضات شروع شده است.

شبکه حقوق بشر کردستان از بازداشت بهروز چمن آرا، رئیس سابق پژوهشکده کردستان شناسی و استادیار گروه زبان و ادبیات کردی دانشگاه کردستان در سنندج خبر داد. گفته شده که او جمعه ۴ آذر مسیر خانه در شهر سنندج بازداشت شد.

محمد راغب، عضو هیات علمی دانشگاه بهشتی «به دلیل حمایت از اعتراضات برکنار شد». آقای راغب که استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شهید بهشتی و عضو هیات علمی این دانشگاه است، در صفحه شخصی خود نوشت: «پیش از حضور در هیات بدوی انتظامی دانشگاه و اعلام رای، وضعیت هیات علمی من به حالت تعلیق درآمد و حقوق ماهیانه‌ام قطع شد.»

در دانشگاه شهید بهشتی با اساتید دیگری نیز برخورد شده است. از جمله نگار ذیلابی استاد تاریخ و تمدن و اسلام ناظمی استاد مهندسی و علوم کامپیوتر با تعلیق روبرو شده‌اند.

همزمان با این گزارش‌ها، برخی رسانه‌های وابسته به حکومت جمهوری اسلامی مثل برنا از احضار صادق زیباکلام، استاد دانشگاه و تحلیل‌گر مسائل سیاسی خبر دادند. ادعا شده او به اتهام «ادعای بدون سند» احضار شده است. حساب‌های آقای زیباکلام در اینباره چیزی ننوشته‌اند.

مشخص نیست چه چیزی مصداق این اتهام علیه صادق زیبا کلام است اما او این هفته در حساب شخصی خود در شبکه‌های اجتماعی، در مطلبی با عنوان «چه‌کسی مردم را به‌خیابان آورد؟ عملکرد نظام یا آمریکا»، به پیام تبریک حسن روحانی برای برد تیم ملی اشاره کرد و از او به خاطر عملکرد گذشته‌اش و همچنین سکوت در قبال مرگ بیش از چهارصد نفر در اعتراضات اخیر انتقاد کرده بود.

در هفته های اخیر برخی اساتید دانشگاه‌ها با دانشجویان همراهی کردند و از اعتراضات مردم حمایت کردند. از جمله بیش از ۲۰۰ نفر از استادان دانشگاه علوم پزشکی تبریز به رئیس دانشگاه نامه نوشته‌ و از دانشجویان حمایت کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG