لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۱

ژان لوک گدار، «پدرخوانده سینمای موج نو» فرانسه، درگذشت


ژان لوک گدار (آرشیو)
ژان لوک گدار (آرشیو)

ژان لوک گدار، فیلمساز سرشناس فرانسوی-سوئیسی و پدرخوانده موج نو سینمای فرانسه که سال‌ها پس از اوج کارش در دهه ۱۹۶۰ میلادی همچنان الهام‌بخش سینماگران بود، سه‌شنبه ۲۲ شهریور در ۹۱ سالگی درگذشت.

آن-ماری میه ویل، همسر او، همراه با شماری از تهیه‌کنندگان فیلم‌هایش با انتشار بیانیه‌‌ای خبر درگذشت آقای گدار را اعلام کردند.

آقای گدار با کنار گذاشتن سنت‌های قدیمی فیلمسازی یک شیوه ساخت فیلم متکی بر نگاهداشتن دوربین با دست، نه روی پایه، و انتقال سریع از تصویری به تصویر دیگر و دیالوگ‌هایی پیرامون مسائل زیست را در پیش گرفت.

او با موهای سیاهرنگ بلند و عینک‌هایی با قاب قطور فیلم‌سازان را در جایگاهی قرار داد که از دید بسیاری، هم‌پایه اساتید نقاشی و چهره‌های ادبی برجسته بودند.

گدار یک بار در تشریح سبک کارش گفت: «یک فیلم باید یک آغاز، یک بخش میانی، و یک پایان داشته باشد ... ولی این مراحل نباید لزوما با این ترتیب پشت سر هم بیایند.»

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، سه‌شنبه طی بیانیه‌ای این فیلمساز فقید را به عنوان مبتکر یک هنر کاملاً مدرن و آزاد مورد ستایش قرار داد و گفت: «ما یک گنجینه ملی، یک چهره نابغه، را از دست داده‌ایم.»

آقای گدار در سوم ماه دسامبر سال ۱۹۳۰ میلادی در یک خانواده ثروتمند فرانسوی-سوئیسی در یک ناحیه اعیان‌نشین شهر پاریس متولد شد. پدرش یک پزشک و مادرش فرزند یک مرد سوئیسی بود که بانک بزرگ «پاری با» را بنیان نهاد.

به گفته همسر آقای گدار، قرار است پیکر او را بسوزانند. همچنین هیچ مراسم رسمی برگزار نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG