لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۶

چرا تغییرات در نهاد عالی اطلاعاتی آمریکا مهم است؛ دوره‌ای تازه در فعالیت جامعه اطلاعاتی ایالات متحده


بخش انگلیسی صدای آمریکا - دو مقام ارشد اطلاعاتی در واشنگتن آخرین روز کاری خود را پنج شنبه به پایان رساندند و جامعه اطلاعاتی ایالات متحده را که پرزیدنت ترامپ بر تغییر رهبری آن نظارت دارد، در دستان یک سرپرست قرار می دهند.

رفتن دن کوتس مدیر «اطلاعات ملی»، و سو گوردن معاون ارشد او در شرایطی رخ می دهد که جنبش اعتراضات در هنگ کنگ موجب افزایش تنش با چین شده و دیگر بحران های بالقوه در خلیج فارس، شبه جزیره کره، و دیگر نقاط جهان در جوش و خروش هستند.

پرزیدنت ترامپ ماه قبل در توئیتی از کناره گیری کوتس خبر داد و کمتر از دو هفته بعد در توئیت دیگری خبر استعفای سو گوردون، معاون مدیر «اطلاعات ملی»، را منتشر کرد. گوردون پس از کناره گیری کوتس قاعدتا سرپرستی «اطلاعات ملی» را برعهده می گرفت.

گوردون در نامه ای نوشت استعفایش «از سر احترام و میهن دوستی و نه از سر انتخاب» بود و خطاب به رئیس جمهوری نوشت: «شما باید تیم خودتان را داشته باشید.»

پرزیدنت ترامپ اندکی پس از ورود به کاخ سفید دن کوتس، که پیشتر یک قانونگذار و نیز سفیر آمریکا در آلمان بود، را به عنوان مقام ارشد اطلاعاتی‌اش برگزید.

کوتس برای «بیان حقیقت در برابر قدرت» مورد تمجید قانونگذاران و کهنه کاران جامعه اطلاعاتی قرار گرفت، اما ارزیابی های علنی‌اش به دفعات نقطه مقابل با اظهارات رئیس جمهوری آمریکا بود.

کوتس در جلسه ای در سنا در ماه ژانویه ارزیابی‌هایی مغایر مواضع رئیس جمهوری آمریکا درباره ایران، خلع سلاح هسته ای کره شمالی، و شکست داعش ارائه کرد.

پرزیدنت ترامپ نیز با انتشار یک رشته توئیت واکنش نشان داد و نوشت که کوتس و دیگر مدیران اطلاعاتی «اشتباه می کنند» و افزود «شاید اطلاعاتی ها لازم است دوباره به کلاس درس برگردند!»

اکنون، جوزف مگوآیر، دریاسالار بازنشسته و تکاور پیشین نیروی دریایی آمریکا، جامعه اطلاعاتی را رهبری می کند. او تا قبل از قبول سرپرستی «اطلاعات ملی» مدیر «مرکز ملی ضد تروریسم» بود.

مگوآیر از حمایت مقام های اطلاعاتی آمریکا، از جمله دن کوتس و قانونگذاران شاخص در کنگره، برخوردار است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG