لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۰

کشف گونه جدیدی از دلفین گوژپشت


گونه جدیدی از دلفین گوژپشت که پیش از این ناشناخته بود، در آب های شمال استرالیا کشف شد. محققان می گویند این دلفین حالا چهارمین عضو خانواده دلفین های گوژپشت است که به خاطر داشتن کوهان غیرعادی زیر باله پشتی شان نامگذاری شده اند.

یک گروه بین المللی که از جمله محققانی از جامعه حفظ حیات وحش و موزه آمریکایی تاریخ طبیعی را دربرمیگیرد ٢٣٥ نمونه نسج دلفین های گوژپشت یافت شده از شرق اقیانوس اطلس تا غرب اقیانوس آرام را تحلیل کرده و آن ها را از نظر انواع دی ان آ تجزیه و تحلیل کرده اند.

دانشمندان همچنین تفاوت های ظاهری جمجمه ١٨٠ دلفین گوژپشت را با هم مقایسه کردند که در سواحل اقیانوس های اطلس و آرام و همچنین موزه ها یافتند. کارشناسان نتیجه گرفته اند که دلفین گوژپشت استرالیایی از نظر ژنتیکی متفاوت است.

گونه دلفینی که به تازگی شناسایی شده تا دو و نیم متر طول، رشد می کند و رنگ آن از خاکستری تیره تا صورتی یا سفید متغیر است.

علاوه بر دلفین گوژپشت استرالیایی، دلفین گوژپشت اطلس نیز در آبهای شرق اقیانوس اطلس در غرب آفریقا شنا می کند و گونه های ایندو-پاسیفیک در آب های شرق اقیانوس هند و غرب اقیانوس آرام زندگی می کنند. این ها همگی گونه های جانوری «درخطر» یا «آسیب پذیر» به شمار می روند.

محققان می گویند کشف جدید، بر تصمیم گیری درباره سیاست های حفظ و حفاظت از تنوع ژنتیکی دلفین ها و نقاط سکونت آنها تاثیر می گذارد.
XS
SM
MD
LG