لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۳

بررسی بیماری روانی ون گوگ در نمایشگاه "در مرز جنون"


موزه ون گوگ در آمستردام روز سه شنبه از نمایشگاه جدیدی رونمایی کرد. این نمایشگاه بر هجده ماه آخر زندگی ونسان ون گوگ، نقاش بزرگ سبک پسا امپرسیونیست، تمرکز دارد که اوج بیماری روانی او بود. ونسان ون گوگ که در هنر قرن بیستم میلادی چهره ای تاثیرگذار محسوب می شود، با فقر، اضطراب و افسردگی شدید زندگی کرد و در سال ۱۸۹۰ میلادی با شلیک گلوله جان خود را گرفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نمایشگاه "در مرز جنون" در مورد این چهره جالب و منحصر به فرد، پرسش هایی را مطرح می کند؛ مانند این که چرا او گوش خود را برید، یا وضعیت روانی او دقیقا چگونه بود که در نهایت منجر به خودکشی او شد.

یکی از جالب ترین اشیای این نمایشگاه، تپانچه کوچکی است که گمان می رود اسلحه ای باشد که موجب مرگ ون گوگ شد. به گفته مقامات موزه، این تپانچه زنگ زده کوچک، از کلکسیون شخصی به امانت گرفته شده و نخستین بار است که به نمایش گذاشته می شود.

بازدیدکننده ای در حال تماشای تابلوی ون گوگ از مزرعه گندم
بازدیدکننده ای در حال تماشای تابلوی ون گوگ از مزرعه گندم

ونسان ون گوگ در ۲۹ ژوئیه ۱۸۹۰ در مزرعه گندمی در شهر "اووِر شورواز" در نزدیکی پاریس، پایتخت فرانسه، در حالی که تنها ۳۷ سال داشت، به سینه خود شلیک کرد و سپس خود را به هتل محل اقامتش رساند و ۳۰ ساعت بعد هم چشم از جهان فرو بست.

در سال های بین دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ میلادی، یعنی ۶۰-۷۰ سال بعد از این اتفاق، یک کشاورز محلی تپانچه زنگ زده ای را در زمین های همان مزرعه پیدا کرد. بنا بر بیانیه موزه ون گوگ، میران فرسودگی تپانچه نشان می دهد که حدود ۵۰-۶۰ سال است که روی زمین مزرعه بوده است.

نمایشگاه "در مرز جنون" تا آخر تابستان سال جاری در موزه ون گوگ در شهر آمستردام برپا خواهد بود.

XS
SM
MD
LG