لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۴

استفاده از عقاب برای شکار پهپادهای مزاحم


عقاب شکاری
عقاب شکاری

پس از مدت ها پژوهش و بررسی راهکارهای مختلف، پلیس هلند اعلام کرد برای مقابله با پهپادهایی که مخل نظم و امنیت آسمان های کشور هستند، از عقاب های آموزش دیده استفاده خواهد کرد.

پلیس هلند با انتشار بیانیه ای از اجرای موفقیت آمیز دوره آزمایشی این طرح خبر داد، به این ترتیب هلند نخستین کشوری در جهان است که از عقاب برای مقابله با پهباد استفاده می کند.

با تصویب این طرح، در ماه های آینده بخشی از پلیس و نیروهای امنیتی هلند به عقاب هایی مجهز می شوند که برای این مأموریت ویژه آموزش دیده اند.

عقاب شکاری
عقاب شکاری

افزایش استفاده از پهپادهای شخصی و تجاری در آسمان شهرهای بزرگ، یکی از مشکلات عمده پلیس در کشورهای غربی است، پدیده ای که از نظر امنیتی نگرانی هایی را ایجاد کرده است.

به این ترتیب این عقاب ها مسئول محافظت از ساختمان های دولتی، مراکز حساس و فرودگاه ها خواهند بود و پهپادهایی را که به این مناطق نزدیک شوند، از محل دور می کنند.

عقاب ها مسیر این پهپادها را در آسمان شناسایی و با استفاده از چنگال های نیرومند خود، آنها را شکار می کنند و به مأموران تحویل می دهند.

به گفته سخنگوی پلیس هلند، استفاده از عقاب، راهکاری است ساده برای یک مشکل پیچیده.

این طرح با مخالفت گروه های مدافع حقوق حیوانات روبرو شده، به باور آنها چنین برنامه ای، عقاب ها را به مخاطره انداخته و زندگی طبیعی آنها را مختل می کند.

این در حالی است که پلیس هلند ضمن رد این ادعا، اطمینان داده هیچ خطری این پرنده ها را تهدید نمی کند و جای نگرانی نیست.

عقاب شکاری
عقاب شکاری

در حال حاضر یکصد مأمور پلیس در حال گذراندن دوره های ویژه ای هستند تا برای استفاده از این عقاب ها آماده شوند، قراردادی هم با یکی از شرکت های بزرگ نگهداری و پرورش پرندگان منعقد شده تا کلیه خدمات و نیازهای این پرندگان شکاری تأمین شود.

بر اساس برنامه اعلام شده این عقاب ها یا " یگان پرنده" از تابستان آینده به نیروی انتظامی هلند ملحق خواهند شد.

XS
SM
MD
LG