لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۲

انتقاد از سریال جدید «نتفلیکس» به خاطر برجسته کردن تمسخر زنان به خاطر چاقی


سریال کمدی جدید «نتفلیکس» ماجراهای دختری است که پس از کاهش وزن به انتقام کسانی می رود که مسخره اش می کردند
سریال کمدی جدید «نتفلیکس» ماجراهای دختری است که پس از کاهش وزن به انتقام کسانی می رود که مسخره اش می کردند

آنونس سریال جدید شبکه «نتفلیکس» به نام «سیری ناپذیر» ( به انگلیسی Insatiable ) با انتقادهای زیادی از سوی کاربران شبکه های اجتماعی روبرو شده است.

«دبی رایان»، بازیگر این مجموعه نقش یک دختر دبیرستانی را بازی می کند که به خاطر اضافه وزنش مورد تمسخر و تحقیر دیگر دانش آموزان قرار می گیرد.

هر چند مسأله زورگویی در مدارس، یکی از موضوعات حساس اجتماعی در آمریکا است، بیننده ها به دلیل شیوه ای که سریال به این معضل می پردازد از «نتفلیکس» انتقاد کرده اند.

در آنونس سریال «سیری ناپذیر»، دانش آموزان را در حال مسخره کردن و خندیدن به شخصیت اصلی داستان «پتی» می بینیم که او را «پتی چاقه» صدا می کنند.

منتقدان می گویند سریال هایی از این دست ممکن است به ترس از چاقی و تحقیر افرادی که اضافه وزن دارد دامن بزند.

اما برخی نیز از «نتفلیکس» حمایت کرده اند و می گویند این سریال، حقیقت جامعه را تصویر کرده است.

تعدادی نیز دیگران را به سکوت دعوت کرده اند و می گویند نمی توان یک مجموعه را از آنونس آن قضاوت کرد.

در آنونس این سریال می بینیم که «پتی» وزنش را کاهش می دهد و عزمش را جزم می کند تا از کسانی که شخصیتش را به خاطر اضافه وزنش ندیدند انتقام بگیرد.

«لارن گاسیس» نویسنده و تهیه کننده سریال می گوید این مجموعه را بر اساس تجربه های شخصی خودش از دوران نوجوانی ساخته است.

هالیوود، مدتها است به خاطر تصویری که از افراد دارای اضافه وزن ارائه می دهد زیر تیغ انتقاد است.

در بیشتر فیلمها و سریال ها، این افراد انسان هایی خوش قلب و سرزنده هستند ولی شخصیتشان پیرامون اضافه وزنی که دارند ساخته و پرداخته شده است.

دیالوگهایی که برای این شخصیتها نوشته می شود نیز اغلب شامل جوکهایی در مورد وزنشان است و هرگونه ویژگی دیگری که دارند زیر سایه سنگین اضافه وزن کمرنگ می شود.

تعدادی از بلاگرهایی که در مورد مد و زیبایی برای زنان دارای اضافه وزن می نویسند به خلاء ای که در عرصه سینما و تلویزیون برای ارائه تصویری واقعی از افراد دارای اضافه وزن وجود دارد اشاره کرده اند.

آنها می گویند افراد دارای اضافه وزن، فارغ از میزان وزنی که دارند دارای ویژگیهای مثبت فردی هستند و وزن، تأثیری بر دستاورهای حرفه ای و شخصی آنها ندارد.

امروز توجه ها به سریال محبوب و پربیننده «دوستان» (به انگلیسی Friends) که در دهه نود میلادی گل کرده بود نیز جلب شده است. در این سریال، شخصیت «مونیکا» را داریم که اضافه وزن داشت و مورد تمسخر قرار می گرفت ولی بعدها که وزنش را کم کرد، تبدیل به شخصیتی دلپذیر و جذاب شد.

این در حالی است که سریال «دوستان» در دوره خودش حساسیت برانگیز نبود ولی امروز پخش سریال ها و فیلمهایی با محتوایی مشابه، برای هیچ شبکه ای مقرون به صرفه نیست.

XS
SM
MD
LG