لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۳

نتانياهو رژيم معمر قذافی در ليبی را با جمهوری اسلامی ايران مقايسه کرد


نتانياهو رژيم معمر قذافی در ليبی را با جمهوری اسلامی ايران مقايسه کرد
نتانياهو رژيم معمر قذافی در ليبی را با جمهوری اسلامی ايران مقايسه کرد

نخست وزير اسراييل درنشست روز يکشنبه کابينه خود رژيم معمر قذافی در ليبی را با جمهوری اسلامی ايران مورد مقايسه، قرار داد.

بنيامين نتانياهو گفت قذافی درحال کشتار جمعی مردم ليبی است و معلوم است که چنانچه پيشتر از برنامه توليد جنگ افزارهای اتمی دست نکشيده بود امروز چه اتفاقی می افتاد.

آقای نتانياهو درادامه سخنان خود يادآور شد رژيم ديگری هم هست که مردمش را مورد کشتار جمعی قرار می دهد، حقوق بشر مردم را زير پا می گذارد، به سراسر جهان ترور صادرمی کند و در حال توليد جنگ افزارهای هسته ای است و آن هم رژيم آيت الله ها در ايران است.

در همين حال محمود عباس، رييس جمهوری سرزمين خودگردان فلسطين، روز يکشنبه پس از جلسه ای با رييس جمهوری شيلی که برای ديدار منطقه به آنجا سفر کرده بود، اظهار داشت که تشکيل کشور فلسطين بايد تا ماه سپتامبر صورت گيرد و از جامعه بين المللی برای انجام اين مهم، کمک خواست. شيلی از کشورهايی است که کشور فلسطين را به رسميت شناخته است. برزيل، اوروگوئه، بوليوی، اکوادور نيز کشور فلسطين را به رسميت شناخته اند-- البته با توجه به مرزبندی های پيش از سال ۱۹۶۷. شيلی در رابطه با مرز های کشور فلسطينی صحبتی بميان نياورده است. آمريکا اين موافقت را زودرس اعلام کرد و اسراييل هشدار داد که برقراری صلح در خاور ميانه را به خطر می اندازد.

در خبری ديگر ده ها زن فلسطينی به همراه فعالان بين المللی روز يکشنبه در مرز قَلنديه تظاهرات کردند و خواستار پايان اشغال کرانه غربی توسط اسراييل شدند. سربازان اسراييلی برای پراکنده کردن تظاهرکنندگان به سمت آنها گاز اشک آور پرتاب کردند. فعالان فلسطينی الهام گرفته از خواست های دموکراسی که موجب سرنگونی رهبران اقتدار گرا در مصر و تونس شد، و حکام ديرپا در ليبی و بحرين را نيز تهديد می کند، برانگيخته شده اند. در هفته های اخير، فعالان با استفاده از شبکه های اجتماعی چون فيس بوک صدها نفر را به خيابان ها در کرانه غربی کشاندند، تا خواستار تغيير شوند.

XS
SM
MD
LG