لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ تیر ۱۴۰۱ ایران ۰۳:۱۰

نتانياهو پس از بازگشت از آمريکا می گويد رهبران ارشد حزب حاکم اسراييل نيز از موضع وی حمايت می کنند


بنيامين نتانياهو که پس از پذيرايی سرد در کاخ سفيد به اسرائيل بازگشته است در پافشاری خود بر تصميم به ساختمان واحد های مسکونیِ جديد در اورشليمِ شرقی ادامه داده و پيش از تشکيل جلسۀ کابينه اسرائيل اعلام کرد که رهبران ارشد حزب حاکم اسراييل از موضع وی حمايت می کنند.

آقای نتانیاهو هنگامِ خروجِ از آمريکا به خبرنگاران گفت که در میانِ تمامی دولتهای اسرائیل، دولتِ او بوده است که با آمریکا برای از سرگیریِ مذاکراتِ صلح به «راهِ حلی طلايی» دست یافته است. این در حالیست که گزارشها حاکیست نخست وزیرِ اسرائیل با وجودِ دیدار با مقاماتِ ارشدِ آمریکا از جمله پرزیدنت اوباما، نتوانست در موردِ احداثِ ۱۶۰۰ دستگاه آپارتمان و خانۀ جدید در شرقِ اورشلیم به توافق دست یابد و آمريکا کماکان با این اقدامِ اسرائیل به شدت مخالف است. از سویِ دیگر شیمون پرز رئیس جمهوری اسرائیل طی یک سخنرانی در تل آویو گفت «گرچه نخست وزیرِ ما در سفرِ اخیر خود به ایالاتِ متحده بر سرِ اختلاف نظرهای مربوط به اورشلیم شرقی به نتیجه ای نرسیده است، اما رابطه ما با آمریکا کماکان همان رابطه دوستانه و استوار ِ سابق است.»

بنیامین نتانیاهو سه روزِ پیش در همایشِ کمیته روابط عمومی اسرائیل و آمریکا گفت اروشلیم نه یک شهرکِ یهودی نشین، بلکه پایتخت اسرائیل است. در همين حال هیلاری کلینتون وزیر امور خارجۀ آمریکا پیش از نخستوزير اسراييل و در جلسۀ دیگرِ همین کمیته اظهار کرد که این امر باعث کمرنگ شدن نقش مؤثر آمریکا در مذاکرات صلح خاورمیانه، خواهد شد.

از سوی دیگر بان کی مون دبیر کل سازمان مل متحد نیز در ابتدای جلسۀ شورای امنیتِ سازمان ملل متحد از اقدامِ اسرائیل انتقاد کرده و گفت «برای حلِ اختلافاتِ خاورمیانه و دستیابی به صلح میان اسرائیل و فلسطینیان، هیچ گزینه ای جز از سرگیریِ مذاکرات وجود ندارد و این مذاکرات باید بدونِ هیچگونه تأخیری آغاز شود.» دبیر کل سازمان مل سپس در جمع خبرنگاران گفت «از اخبارِ احداثِ ۲۰ دستگاه آپارتمانِ جدیدی که قرار است در قلبِ منطقۀ عرب نشینِ اورشلیم آغاز شود آگاهیِ کامل دارم و همانگونه که پیشتر هم اشاره کرده ام این اقدام برخلافِ قوانینِ بین المللی است و باید هرچه زودتر، متوقف شود.»

ظرفِ یک ماهِ گذشته این دومین باریست که شهرداریِ اورشلیم، مجوزِ احداثِ مجتمع مسکونی در بخش شرقی این شهر صادر می کند. نیر بارکات شهردارِ اورشلیم در دفاع از تصمیم اخیرِ دولت متبوع خود گفت «ما نه تنها از سوی شهروندانِ خود بلکه از طرفِ جامعۀ جهانی هم زیر ذره بین قرار گرفته ایم، بنابراین روشن است که تصمیماتِ خود را با شفافیتِ کامل و به گونه ای اتخاذ می کنیم که نه اعراب متضرر شوند و نه یهودیانِ اسرائیل.»

XS
SM
MD
LG