لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۱

نتانیاهو از اوباما می خواهد جاسوس اسراییل آزاد شود


جاناتان پولارد
جاناتان پولارد

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل می گوید که از باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا رسماً و بطور علنی خواهد خواست تا یک جاسوس اسراییل، که در آمریکا به حبس ابد محکوم شده است را آزاد کند.

آقای نتانیاهو گفت امیدوار است جاناتان پولارد که به ارسال اطلاعات محرمانه به اسراییل اعتراف کرده است، آزاد شود. وی در سال ۱۹۸۵ دستگیر شد.

جاناتان پولارد، تحلیلگر سابق نیروی دریایی آمریکا درنامه ای به آقای نتانیاهو از وی درخواست کرد برای آزادی اش کوشش کند. همسر پولارد که این نامه را هفته گذشته به نخست وزیر اسراییل تحویل داد، گفت شوهرش در شرایط جسمی خوبی به سر نمی برد.

بنیامین نتانیاهو گفت احساس می کند که این «وظیفه اخلاقی» او است که برای آزادی پولارد تلاش کند. اسراییل بیش از یک دهه، جاسوس بودن پولارد را تکذیب کرده است اما از آن زمان بطور مرتب برای آزادی وی لابی کرده است.

مسوولان آمریکایی تا کنون به علت شدت جرائم پولارد، ۵۶ ساله، تمامی درخواست ها برای بخشش پولارد را رد کرده اند. رابرت گیبزسخنگوی کاخ سفید، روز سه شنبه گفت آقای اوباما نشانه ای برای آزاد کردن پولارد نداده است.

تا کنون اطلاعات محرمانه ای که پولارد به اسراییل تحویل داده بطور کامل فاش نشده است. اما گفته می شود او به مسوولان اسراییلی اجازه داده است تا از هزاران سند محرمانه کپی بگیرند. بر اساس مقررات مربوط به زندان فدرال، پولارد می تواند پس از ۳۰ سال حبس، در نوامبر ۲۰۱۵ درخواست عفو مشروط کند.

XS
SM
MD
LG