لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۸

ایران در صدر فهرست مذاکرات نتانیاهو‌- و اوباما


نتانیاهو‌
نتانیاهو‌

برنامه اتمی ایران، جنگ داخلی در سوریه و مذاکرات تعلیق شده صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها، در صدر دستور کار مذاکرات پیش روی باراک اوباما در سفر او به اسرائیل قرار دارد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در جلسه روز یکشنبه کابینه این کشور گفت: «این دیدار بسیار مهمی است که بر اتحاد محکم میان اسرائیل و ایالات متحده آمریکا تاکید می کند.»

کاخ سفید روز سه شنبه خبر سفر آقای اوباما به اسرائیل، کرانه غربی و اردن در بهار پیش رو را اعلام کرد. این سفر می تواند به معنای تلاش جدید آمریکا برای آغاز دوباره مذاکرات میان اسرائیل و فلسطینی‌ها باشد که از دو سال پیش متوقف شده است.

کاخ سفید هنوز تاریخ دقیق سفر اوباما به خاورمیانه را اعلام نکرده است. این اولین سفر باراک اوباما به اسرائیل از زمانی خواهد بود که رئیس جمهوری آمریکا شده است. کانال ۱۰ تلویزیون اسرائیل هفته گذشته به نقل از مقامات آگاه ناشناس در واشنگتن، اعلام کرد که این سفر از ۲۰ مارس آغاز خواهد شد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، ایران را در صدر فهرست محور مذاکراتش با اوباما اعلام کرده است. او گفت: «آقای اوباما و من درباره این دیدار صحبت کردیم و درباره سه موضوع به توافق رسیدیم: تلاش ایران برای تولید سلاح اتمی، وضعیت متزلزل سوریه، و پیشبرد روند دیپلماتیک صلح با فلسطینی ها.»

مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها به میزبانی آمریکا، در سپتامبر ۲۰۱۰ شکست خورد. دلیل این شکست اختلاف بر سر شهرک سازی‌های اسرائیل در اراضی اشغالی کرانه غربی بود. اوباما و نتانیاهو در مکالمه تلفنی در تاریخ ۲۸ ژانویه درباره سفر فوق گفت و گو کردند.

سفر اوباما به اسرائیل درست پس از تشکیل دولت ائتلافی جدید آقای نتانیاهو و پیروزی او در انتخابات ۲۲ ژانویه اسرائیل صورت می گیرد.

نتانیاهو که رئیس حزب راست گرای لیکود است برای تکمیل ائتلاف جدید پنج هفته دیگر فرصت دارد.

او از ناآرامی جاری در کشورهای عرب همسایه و خطر ایران هسته ای، تلویحا با لفظ «زلزله‌ای در حول اسرائیل» یاد کرد و گفت سفر اوباما به خاورمیانه اهمیت حیاتی دارد.

تنش میان اوباما و نتانیاهو با مطالبات رهبر اسرائیل از آمریکا در تعیین «خط قرمز» برای برنامه اتمی ایران بالاگرفت. اوباما ضمن مقاومت در مقابل این خواسته گفته است که در صورت شکست دیپلماسی و تحریم‌ها علیه ایران، گزینه نظامی همچنان مد نظر مقامات آمریکا است.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه (۲۲ بهمن) در مراسم بزرگداشت پیروزی انقلاب ایران، خطاب به آمریکا گفت: «به صراحت می‌گویم، اصلاح گفتار و بیان لازم است، اما کافی نیست. اگر اسلحه را از روی ملت ایران بردارید، من خودم گفت ‌و گو می‌کنم. گفت ‌و گو باید در سایه احترام و عدالت باشد، نه فشار.»

ایران اتهامات غرب مبنی بر تسلیحاتی بودن برنامه اتمی‌اش را رد می کند. بنیامین نتانیاهو تاکید دارد که همچنان به خط قرمزهایی که در ماه سپتامبر و در جریان مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح کرده پایبند است و ایران نباید به اورانیوم غنی شده حتی برای یک کلاهک هسته‌ای دست یابد.

او ضرب الاجل نادقیق تابستان ۲۰۱۳ را برای اقدام در مورد ایران تعیین کرده است و تحلیلگران می گویند اوباما سفر خود به اسرائیل را تا پیش از این تاریخ تعیین کرده تا به نتانیاهو هشدار دهد که دست به هیچ گونه اقدام یک جانبه علیه تاسیسات هسته‌ای ایران نزند.

اوباما قبلا در سال ۲۰۰۸ و در جریان برگزاری کمپین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به اسرائیل سفر کرد و حزب رقیب او یعنی جمهوری خواهان، همواره از این که او در دور اول ریاست جمهوری‌اش به اسرائیل سفر نکرد او را مورد نقد قرار داده اند.

XS
SM
MD
LG