لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۰

نتانیاهو: تهران برای دستیابی به زرادخانه بمب های هسته‌ای تلاش می کند


نخست وزیر اسرائیل به معاون سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی که از عملیات موساد در افشای انبار مخفی هسته ای ایران تمجید کرد، گفت که اورشلیم مصمم به متوقف کردن حرکت ایران به سوی جنگ افزار هسته ای است.

رافائل آرن در گزارشی در روزنامه «تایمز اسرائیل» می نویسد، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در میان تنش جاری جمهوری اسلامی با آمریکا پس از خروج واشنگتن از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵، روز پنجشنبه گفت، ایران فعالانه می کوشد به «زرادخانه ای از بمب های هسته ای» دست یابد.

نتانیاهو طی ملاقات با اولی هاینونن، معاون پیشین مدیرکل آژانس بین المللی اتمی، گفت: «بسیار روشن است که ایران دروغ می گوید. ایران به تلاش به سوی زرادخانه ای از بمب های هسته ای ادامه می دهد.»

هاینونن در یک رشته مصاحبه و سخنرانی در این هفته به دفعات ایران را به نقض تعهداتش بر مبنای برجام متهم کرد. او گفت جمهوری اسلامی از منظر تئوری قادر است سوخت هسته ای لازم برای یک جنگ افزار اتمی را طی شش تا هشت ماه تولید کند، هر چند ساخت خود بمب بیشتر طول خواهد کشید.

نخست وزیر اسرائیل خطاب به دانشمند متولد فنلاند گفت: «از تحلیل صریح و نتیجه گیری روشن تان تشکر می کنم. از شما برای اشاره به آنچه ایران انجام می دهد ممنونم.»

هاینونن که اکنون به عنوان مشاور ارشد در امور علمی و منع گسترش جنگ افزار هسته ای در اندیشکده «بنیاد دفاع از دموکراسی ها» در واشنگتن فعالیت می کند، از نتانیاهو برای آشکار کردن اطلاعات آرشیو سری هسته ای ایران در سال گذشته تشکر کرد.

ماموران «موساد» سال قبل حدود ۱۰۰ هزار سند، ۵۵ هزار صفحه و ۱۸۳ سی دی را از انباری در تهران بیرون آوردند. به گفته مقام های اسرائیلی این اسناد ثابت می کند که جمهوری اسلامی فعالانه بر روی ساخت جنگ افزار هسته ای کار کرده است. تهران همیشه این را تکذیب کرده است.

هاینونن در یک سخنرانی در اورشلیم گفت، آنچه خارج شده تنها یک پنجم از آرشیو هسته ای ایران است و هشتاد درصد دیگر آن به جا مانده است.

او در مصاحبه ای با رادیو ارتش اسرائیل تصمیم دولت ترامپ برای خروج از برجام را مورد نقد قرار داد و گفت ایرانی ها «می توانند سانتریفیوژهای بیشتری بسازند و احتمالا در برابر بسیاری از تحریم ها دوام بیاورند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG