لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۵

نتانیاهو: تحریم‌های اقتصادی آمریکا نبرد با جمهوری اسلامی است


نتانیاهو گفته است اسرائیل از نظر نظامی در سوریه ایران را هدف قرار داده است و آمریکا همین کار را از نظر اقتصادی می‌کند. 
نتانیاهو گفته است اسرائیل از نظر نظامی در سوریه ایران را هدف قرار داده است و آمریکا همین کار را از نظر اقتصادی می‌کند. 

بنیامین نتانیاهو نخست‌ وزیر اسرائیل گفت ارتش این کشور تنها ارتش جهان است که در حال جنگ با ایران در سوریه است؛ کاری به که گفته او «ایالات متحده هم با تحریم‌ها انجام می‌دهد.»

به گزارش جروزالم پست، نخست‌ وزیر اسرائیل گفت که اخیرا با پرزیدنت ترامپ و مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده تلفنی درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت‌وگو کرده است.

به گفته او اسرائیل از نظر نظامی در سوریه ایران را هدف قرار داده است و آمریکا نیز همین کار را از نظر اقتصادی می‌کند.

نتانیاهو اضافه کرده است که ارتش اسرائیل در مقابله با نیروهای ایرانی در سوریه، تاکنون به «موفقیت‌های بزرگی» دست پیدا کرده است.

وی همچنین بار دیگر به انتقاد از توافق هسته‌ای سال ۱۳۹۴ بین ایران و گروه ۱+۵ پرداخت و گفت پرزیدنت باراک اوباما «توافق فوق‌العاده‌ای» به ایرانی‌ها داد که بر اساس آن پس از ده سال «می‌توانند به میزان نامحدودی دست به غنی‌سازی اورانیوم بزنند؛ آن هم در حالی که میلیاردها دلار برای ایجاد یک امپراطوری دریافت کرده‌اند.»

اسرائیل از جمله کشورهایی بود که از همان ابتدا با توافق درباره پرونده هسته‌ای ایران مخالف بود و آن را به ضرر امنیت خود ارزیابی می‌کرد. این کشور همچنین از جمله حامیان پرزیدنت ترامپ برای خروج از برجام و اعمال تحریم‌ها علیه ایران است.

ایالات متحده می‌گوید توافق هسته‌ای - که از آن با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام نیز یاد می‌شود - نتوانسته است مانع فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه خاور میانه شود.

پرزیدنت ترامپ حدود شش ماه پیش ضمن اعلام رسمی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، دستور داد که تحریم‌های هسته‌ای طی دو دوره ۹۰ روزه و ۱۸۰ روزه بازگردد.

وزیر خارجه آمریکا نیز اول خرداد ماه ضمن اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های واشنگتن از تهران، یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم، است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه، نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه، است. توقف توسعه برنامه موشکی ایران هم یکی دیگر از این شروط است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG