لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۷:۰۶

نتانیاهو: ایران بیش از همیشه به ساخت سلاح اتمی نزدیک شده است


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیراسرائیل در سفر اخیر خود به کانادا گفت جامعه جهانی باید برای توقف دستیابی ایران به سلاح های اتمی اجماع کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که برای دیدار و گفتگو با مقامات بلندپایه دولت فدرال به کانادا سفر کرده بود، در مورد توسعه برنامه هسته ای تهران ابراز نگرانی کرده و گفته است ایران بیش از هر زمان دیگری به ساخت سلاح های اتمی نزدیک تر شده است.

آقای نتانیاهو روز یکشنبه ٣٠ مه درمصاحبه اختصاصی با سی بی سی، تلویزیون دولتی کانادا در پاسخ به پرسشی درباره قطعنامه اخیر کنفرانس پیمان منع گسترش سلاح های کشتار جمعی، از قطعنامه سازمان ملل متحد مبنی بر تحقیق پیرامون سلاح های اتمی اسرائیل انتقاد کرد و آن را به این دلیل تمرکز تنها بر اسرائیل که ساختاری کاملاً دموکراتیک دارد وبه نابودی تهدید شده، قطعنامه ناقصی خواند.

وی تاکید کرد این قطعنامه به ایران که به طور آشکار پیمان منع گسترش سلاح های کشتار جمعی را نقض کرده، با سرعت چشمگیری برنامه هسته ای خود را توسعه می دهد و به طورعلنی اسرائیل را به نابودی از چهره زمین تهدید کرده، اشاره ای نکرده است.

آقای نتانیاهو، اسرائیل را کشور مسئولی خواند که نه تنها قصد نابودی و حمله به هیچ کشوری را ندارد بلکه تاکنون تهدیدی را متوجه هیچ یک از کشورهای جهان و منطقه نکرده است.

نخست وزیر اسرائیل حکومت های اسلامی افراطی مجهز به سلاح های اتمی همچون ایران و یا قرار گرفتن سلاح های اتمی در اختیار گروه های تندرو و افراطی همچون طالبان در پاکستان را خطرناک ترین تهدید پیش روی بشر خواند که چهره جهان را به طور بنیادین متحول خواهند کرد.

وی در پاسخی به پرسش خبرنگار تلویزیون دولتی کانادا در مورد انتشار خبر مستقر کردن زیردریایی های اتمی اسرائیل در نزدیکی مرزهای آبی ایران و فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی گفت این خبر صحت ندارد و ما صرفاً انتقال هزاران قبضه سلاح و موشک که از ایران در اختیار حماس و حزب الله قرار می گیرد، کنترل می کنیم و فقط در یکی از کشتی ها، از انتقال دویست تن سلاح ارسالی ایران به حزب الله مطلع شدیم.

آقای نتانیاهو ضمن اشاره به نگرانی فزاینده جامعه بین الملل، به ویژه ایالات متحده و کانادا نسبت به خطر فعالیت های هسته ای تهران گفت جمهوری اسلامی به ساخت سلاح های اتمی در داخل کشور بسیار نزدیک شده است و پرسش مهم این است که جامعه جهانی چه اقدام پیشگیرانه ای برای خطر احتمالی ایران مجهز به سلاح های اتمی به عمل خواهد آورد.

آقای نتانیاهو همزمان با سفر خود به کانادا، روز دوشنبه، ٣١ مه با استفان هارپر، نخست وزیر دولت فدرال کانادا دیدار و گفتگو کرد.

کانادا که یکی از متحدان نزدیک و حامیان سرسخت اسرائیل قلمداد می شود، اخیراً مصرانه خواستار از سرگیری مذاکرات صلح شده و توسعه شهرک های یهودی نشین را مانعی برای استقرار صلح خوانده بود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه در جمع هزاران تن در تورنتو سخنرانی کرد و گفت صلح خاورمیانه بدون برقراری امنیت کامل برای دفاع از مرزهای اسرائیل محقق نخواهد شد.

نخست وزیر اسرائیل در حالی به کانادا سفر کرده بود که صدها تن در اعتراض به حضور آقای نتانیاهو و در حمایت از فلسطینی ها در شهرهای مختلف کانادا راهپیمایی کردند. برخی از معترضان پلاکاردهایی با شعار «از جانیان جنگی در کانادا استقبال نخواهد شد» حمل می کردند.

سفر آقای نتانیاهو به کانادا، اولین سفر یک مقام بلندپایه اسرائیل از ١٦ سال گذشته تاکنون بوده است. اسحاق رابین آخرین نخست وزیر اسرائیل بود که در سال ١٩٩٤ به کانادا سفر کرد.

XS
SM
MD
LG