لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۹

رهبر چريکهای مائوئيست سابق نپال به مقام نخست وزيری دست يافت


رهبر چريکهای مائوئيست سابق نپال به مقام نخست وزيری دست يافت
رهبر چريکهای مائوئيست سابق نپال به مقام نخست وزيری دست يافت

رهبر چريکهای مائوئيست سابق نپال روز يکشنبه به عنوان نخست وزير جديد نپال انتخاب شد. بابورام بهارتارای از حزب کمونيست نپال با کسب ۳۴۰ رأی موافق از مجموع ۶۰۱ کرسی پارلمان اين کشور به مقام نخست وزيری نپال رسيد.

انتخاب بابورام بهارتارای، تحول بزرگی در جهت کاهش تنشهای سياسی موجود در نپال تلقی می شود. وی که ۵۷ ساله، دارای درجه دکترا از دانشگاه جواهر لعل نهروی هند، و از صاحبنظران جهان بينی مائوئيستی است، حزب تحت رهبری اش، موسوم به حزب متحد کمونيست با ۲۳۶ کرسی از مجموع ۶۰۱ کرسی پارلمان، همواره ادعا کرده است که خواهان انجام اصلاحات زيربنايی و برقراری سوسيال دموکراسی در نپال است.

بهارتارای قرار است جايگزين جهال نات کهانال، کمونيست ميانه رويی شود که دو هفته پيش، بعد از شش ماه به خاطر عدم کارآيی لازم در جهت پيشبرد روند صلح در کشور از مقام خود استعفا داد.

با انتخاب بهارتارای، اميد آن می رود که اين روند، بار ديگر جان تازه ای بگيرد و به گفته گروه مبارزه با بحران بين المللی مستقر در بروکسل، امکان يک کاسه شدن نيروهای مسلح نپال بيشتر شود.

بهارتارای روز يکشنبه با ۳۴۰ رأی موافق در پارلمان نپال به سادگی موفق شد، بر رام چاندرا پودِل، رقيب اصلی خود از حزب کنگره نپال، پيروز شود.

بهارتارای پيش از انتخابات به نمايندگان پارلمان گفت قبل از اينکه رأيتان را به صندوق بياندازيد دو بار فکر کنيد: سؤال اين است که آيا نپال به طرف صلح و تدوين قانون اساسی جديد بايد هدايت شود يا دوباره به جنگ و خشونت کشيده شود.

رام چاندارا نيز بعد از مشخص شدن نتيجه انتخابات به خبرنگاران گفت، حزب او برای برقراری صلح و تدوين قانون اساسی جديد با دولت همکاری خواهد کرد و اضافه کرد: حزب کنگره نپال در مورد برقراری صلح و تدوين پيش نويس قانون اساسی جديد به هيچ وجه عليه دولت عمل نخواهد کرد، اين اقدامات از طريق همکاری ميسر خواهد شد.

در حال حاضر، بهارتارای با دو چالش بزرگ و در عين حال به يک اندازه مهم روبرو است، نخست اينکه بايد بيش از ۱۹ هزار نفر از چريکهای سابق را با يکديگر متحد کند و دوم، روند تدوين نخستين قانون اساسی جمهوری کشور را از نزديک مورد بررسی قرار دهد.

XS
SM
MD
LG