لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۳

تلاش نپال برای جلب گردشگران به مکان تولد بودا


تلاش نپال برای جلب گردشگران به مکان تولد بودا
تلاش نپال برای جلب گردشگران به مکان تولد بودا

دولت نپال اميدوار است امسال ۱۰۰ ها هزار توريست را به مکان تولد بودا جذب کند. اين در حالی است که تحولات سياسی اخير باعث شده بسياری از جمعيت بزرگ بوداييان جهان از سفر به لومبينی، صرف نظر کنند.

ميليون ها بودايی در سراسر جهان محل تولد بودا را مکانی مقدس محسوب می کنند. معبد لومبينی، يکی از مقدس ترين معابد بودايی جهان، در ٢۴۰ کيلومتری جنوب غربی کاتماندو، پايتخت نپال واقع است. بوداييان معتقد، بر اين باورند که پيامبرشان ٢ هزار و ۵۵۵ سال پيش در اين مکان متولد شده است.

بوداکه ابتدا شاهزاده «سيدهارتا» نام داشت تصميم گرفت زندگی راحت و مجلل خود را رها کرده و در عوض برای دعا و تفکر در جنگل های نپال و هندوستان، پناه گيرد.

اکنون کشور نپال تلاش دارد پس از يک سال کشمکش های سياسی، پيروان بودا را بار ديگر به سفر به آن کشور تشويق کند. در لومبينی، بجز معبد، بقايای صومعه های باستانی، درخت مقدس بُدی*، و جاذبه های توريستی ديگر نيز وجود دارد.

هيچ آمار رسمی از تعداد کسانی که هر سال از لومبينی ديدار می کنند وجود ندارد؛ اما، دولت اين کشور اميدوار است طی سال ميلادی جاری صدها هزار نفر از اين مکان ديدن کنند.

يوگندرا شاکيا، يک راهنمای سفر، معتقد است اکنون زمان آن رسيده که توريست های خارجی بيشتری به لومبينی جذب شوند تا سرمايه گذاری بيشتری در اين مکان ممکن شود.

يوگندرا شاکيا می گويد: احتمالاً بايد از تفکر محافظه کارمان که تلاش داشتيم لومبينی را برای خود حفظ کنيم، دست بکشيم. اول از همه اينجا، مکان تولد حضرت بودا است و به ٢۸ درصد جمعيت کره زمين، تمام بوداييان جهان، تعلق دارد. بايد بپذيريم که لومبينی بيشتر مکانی بين المللی است و لزوماً تنها بخشی از نپال نيست. در اين صورت سرمايه گذاری بين المللی بيشتری صورت خواهد گرفت و توسعه اين منطقه سريع تر خواهد بود.

يونسکو در سال ۱۹۹۷ لومبينی را در فهرست ميراث جهانی قرار داد اما طرح توسعه و پيشرفت اين منطقه هنوز تکميل نشده است. تنها صومعه ها اجازه ساخت در اطراف لومبينی را دارند و به هيچ ساختمان تجاری مجوز ساخت داده نمی شود.

کشور نپال در سال ميلادی گذشته حدود ۸۰۰ هزار بازديدکننده داشت و اميدوار است امسال جمعيت بيشتری از لومبينی ديدن کنند.

* Bohdi Tree

XS
SM
MD
LG