لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۴

امدادرسانی به زلزله زدگان نپالی به کندی پیش می رود


کندی روند امدادرسانی به زلزله زدگان نپال
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:51 0:00

در حالی که شمار قربانیان زلزله ۷.۸ ریشتری نپال از ۷ هزار نفر فراتر رفته است، امدادرسانی هنوز به کندی انجام می‌شود.

در حال حاضر صدها هزار نفر از ساکنان نقاط دوردست و کوهستانی نپال در انتظار کمک‌هایی هستند که همچنان به موقع نمی‌رسد.

سازمان ملل متحد بخشی از تاخیر در رساندن کمک‌های اضطراری به زلزله زدگان را ناشی از کاغذ بازی در گمرک نپال خوانده ولی می‌گوید این مشکل رو به کاهش است.

جیمی مک گلدریک هماهنگ کننده امدادرسانی سازمان ملل متحد در نپال در این باره گفت: «مشکل هنوز وجود دارد ولی کمتر می‌شود. شمار متخصصان سازمان ملل و دیگر امدادگران افزایش می‌یابد در نتیجه پروسه بوروکراسی رو به کاهش است.»

ولری ایموس معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور امدادرسانی پس از بازدید از مناطق زلزله‌زده روز شنبه دوم مه، در مورد این تاخیر با نخست‌وزیر نپال ملاقات و گفتگو کرد. او از نخست‌وزیر نپال خواست امدادرسانی سازمان‌های غیردولتی به آن کشور را آسان کند.

با حل شدن این مشکل ولی مشکل دیگری ایجاد شده است؛ دولت نپال روز شنبه اعلام کرد فرودگاه بین‌المللی خود را به دلیل خرابی باند روی هواپیماهای بزرگ می‌بندد.

امدادرسانان بین‌المللی نیز خواستار تسریع در رساندن کمک های اضطراری به زلزله‌زدگان شدند.

ارترین کازن مدیر اجرایی برنامه غذای جهانی گفت: «ما قطعا به هلیکوپتر‌های بیشتر نیاز داریم، بخصوص در این روز‌های اولیه امداد رسانی. البته هفت روز گذشته اما هنوز روزهای اول به حساب می‌آید چون مردم زیادی هستند که هنوز ما به آنها دسترسی پیدا نکرده‌ایم.»

مقام‌های نپال می‌گویند امید به یافتن افراد زنده از زیر آوار پس از یک هفته بسیار کم شده است.

XS
SM
MD
LG