لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۵

باوجود ادامه جستجو، اثری از هلیکوپتر مفقودشده آمریکا در نپال یافت نشد


نیروهای ارتش نپال در حال جستجو برای یافتن آثاری از هلیکوپتر مفقود شده آمریکایی در آن کشور
نیروهای ارتش نپال در حال جستجو برای یافتن آثاری از هلیکوپتر مفقود شده آمریکایی در آن کشور

در حالی که بر شمار قربانیان دومین زمین لرزه بزرگ در نپال در کمتر از سه هفته افزوده می شود، عملیات جستجو برای یافتن هلیکوپتر مفقود شده آمریکا در آن کشور همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، روز پنجشنبه هلیکوپترهای نظامی نپال در آسمان شرق کشور برای ازسرگیری عملیات جستجو به پرواز در آمدند. یک تیم دو نفره از غیرنظامیان آمریکایی نیز با استفاده از پهپاد به این عملیات پیوسته است.

یکی از هلیکوپترهای ارتش نپال در امتداد رودخانه تاماکوشی، در کنار شهر چاریکوت در ناحیه کوهستانی دولاخا، پرواز کرد. این ناحیه روز سه شنبه شاهد زمین لرزه ای به بزرگی ۷ و سه دهم ریشتر بود، که جان بیش از ۱۰۰ تن را گرفت.

در این عملیات جستجو، هلیکوپترهای نظامی ایالات متحده آمریکا، هند و نپال و یک گردان ۴۰۰ نفری از سربازان نپالی و نیز دو فروند هواپیمای عمودپرواز شرکت دارند.

هلیکوپتر UH-1Y متعلق به ارتش آمریکا، که حامل شش تکاور و دو سرباز نپالی بود، در جریان ماموریتی برای جستجو و نجات قربانیان زلزله اخیر در ناحیه دولاخا در نزدیک تبت، مفقود شد.

اما پس از دو روز جستجو، هنوز هیچ اثری از این هلیکوپتر پیدا نشده است .

یک سخنگوی گردان تکاوران دریایی آمریکا در محل گفت، مدرکی وجود ندارد که ثابت کند هلیکوپتر سقوط کرده است، و ممکناست در محلی که از آنجا دریافت سیگنال های رادیویی برای جستجوگران دشوار است، فرود آمده باشد.

زمین لرزه روز سه شنبه، که بنا به اطلاعیه وزارت کشور نپال منجر به کشته شدن ۱۱۰ نفر و زخمی شدن ۲۴۲۸ نفر در آن مجروح شد، تنها ۱۷ روز پس از زمین لرزه قدرتمندی روی داد که جان بیش از ۸ هزار نفر را گرفت، به صدها هزار ساختمان و بناهای تاریخی آسیب رساند و برخی را کاملا ویران کرد.

نخست وزیر نپال در جریان دیداری از ناحیه دولاخا گفت رانش زمین، عملیات جستجو و امدادرسانی را بسیار دشوار کرده، با این حال به گفته او، تلاش ها همپنان ادامه دارند.

XS
SM
MD
LG