لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۲

نهضت آزادی ایران از مردم خواست انتخابات مجلس را تحریم کنند


نهضت آزادی ایران از مردم خواست انتخابات مجلس را تحریم کنند
نهضت آزادی ایران از مردم خواست انتخابات مجلس را تحریم کنند

نهضت آزادی ایران طی بیانیه ای از مردم ایران خواسته است انتخابات پیش روی مجلس را که دوازدهم اسفند ماه برگزار می شود، تحریم کنند.

در پی طرح این درخواست فعالان و هواداران این گروه ملی - مذهبی در ایران، بیانیه ای که با امضای «اعضا و علاقه مندان نهضت آزادی در خارج از کشور» خاتمه یافته، به شرایط کنونی کشور اعتراض کرده و به نشان اعتراض، انتخابات مجلس را تحریم کرده است.

این بیانیه درحالی انتشار می یابد که دکتر ابراهیم یزدی، دبیر کل حزب نهضت آزادی که هشتاد ساله است و به هشت سال زندان و پنج سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شده است و محمد توسلی، رئیس دفتر سیاسی این حزب نزدیک به چهار ماه است که در زندان به سر می برد.

در بخشهایی از این بیانیه که خطاب به مردم نوشته شده، به نادیده شدن رأی و عقیده مردم از سوی قدرت حاکم و افزایش محدودیتها اشاره شده و از این روی، نهضت آزادی امکان مشارکت نیروهای دموکراسی خواه را به کلی منتفی دانسته است.

در ادامه بیانیه نهضت آزادی آمده است:«... به روشها و رفتارهایی باید تمسک جست که تجربه و تمرینی موثر در گذار به سوی دموکراسی، بسیج افکار عمومی، جلب حمایت فراگیر مردم و اعمال فشار بر حاکمیت گردد و در نهایت، به تقویت فرآیند مردم ‌سالاری و برگزاری انتخابات آزاد در آینده ای نه چندان دور بیانجامد.»

این بیانیه به همراهی اعضا و هواداران نهضت آزادی با جنبش سبز اشاره کرده است و شرایط کنونی حاکم برکشور را از جهاتی قابل قیاس با اوضاع پس از وقایع ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ دانسته و استنتاج کرده است که اتخاذ تصمیم عدم مشارکت در انتخاباتی که مغایر مبانی دموکراسی برگزار می شود، از موضع انفعال نخواهد بود.

در بخشی دیگر از این بیانیه چنین آمده است: «جای تاسف بسیار است که پس از گذشت ۱۰۵ سال از جنبش مشروطیت ایران و ۳۳ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، هنوز هم امکان برگزاری انتخاباتی آزاد، سالم و عادلانه در ایران وجود ندارد و اکثریت مردم ایران از انتخاب نمایندگان واقعی خود محروم هستند.»

اعضا و علاقمندان نهضت آزادی در خارج از ایران، در تازه ترین بیانیه خود می نویسند که در شرایط کنونی با بسنده کردن به راهکارهایی چون تحریم، نمی‌توان به مسئولیتی عمل کرد که بر عهده‌ دموکراسی‌ خواهان ایران است و می افزاید: «شایسته است کنشگران سیاسی، تمسک به هر شیوۀ قانونی و مسالمت آمیز را که هزینه های عدم پذیرش انتخابات آزاد را برای حاکمیت افزایش دهد، مورد توجه قرار دهند. عدم مشارکت در انتخابات پیش رو باید با افشای تمامیت خواهی و آگاه سازی افکار و وجدان عمومی ایران و جهان نسبت به پیامدهای تداوم وضعیت کنونی و نقض مستمر و فراگیر حقوق بشر در ایران همراه باشد. حاکمان از درک این حقیقت ساده طفره می روند که مردم ناراضی، در مواجهه و اعتراض به سیاست گذاریهای نادرست، ناچار به گزینش یکی از دو راه: «اصلاحات» یا «براندازی» هستند و چنانچه در هر نظامی، ساز و کار انتخابات بلاموضوع و امکان مشارکت سیاسی از مردم سلب گردد، سیر اعتراضات به سوی روش‌های ساختارشکنانه سوق خواهد یافت.»

در بیانیه تازه نهضت آزادی همچنین آمده است که تحریم شرکت در انتخابات، هرگز نباید امکان برگزاری انتخابات نمایشی آرام و بی دردسر را برای جمهوری اسلامی فراهم آورد.

در پایان این بیانیه، حمایت این حزب از آنچه مواضع شجاعانه ۳۹ زندانی سیاسی خوانده شده، اعلام شده و درخواست آزادی رهبران و فعالان سیاسی و محاکمه عادلانه «عاملان اصلی وقایع ۲ سال اخیر» مطرح شده است.

XS
SM
MD
LG