لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۶

اعتراض شدید خانواده ندا آقا سلطان به تئاترخیابانی قتل ندا


اجرای یک نمایش خیابانی درباره کشته شدن ندا آقا سلطان توسط دانشجویان وابسته به گروه های بسیجی در تهران در جریان تظاهراتی در مقابل محل سفارت بریتانیا، موجب اعتراض شدید خانواده ندا آقاسلطان شد که اجرای چنین نمایشی از قتل دختر شهید خود را کوشش مقامات مسئول برای نسبت دادن قتل ندا به دیگران خواندند.

بنا بر گزارش خبرگزاری فارس، چند تن از دانشجویان رشته تئاتر دانشگاه های تهران با اجرای نمایشی در تجمع دانشجویان درمقابل سفارت انگلستان درتهران، صحنه ای که این خبرگزاری آن را «صحنه های واقعی قتل ندا آقاسلطان» خوانده است را به تصویر کشیدند.

این نمایش خیابانی باعث اعتراض شدید خانواده آقاسلطان از جمله پدر او علی آقا سلطان شد که معتقد است «جمهوری اسلامی از همان ابتدا از اقدام برای رسیدگی به ماجرای قتل ندا و یافتن و معرفی عاملان واقعی آن طفره رفته است!»

بنا بر گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه خبرگزاری فارس،« دانشجويان عضو اتحاديه‌های دانشجويی عصر روز یازدهم آذر در مقابل سفارت انگليس تجمع كردند و خواستار تحويل آرش حجازی قاتل ندا آقاسلطان به ايران جهت محاكمه وی در دادگاه صالحه شدند.» به نقل از مین گزارش «در اين تجمع چند تن از دانشجويان هنر، «صحنه واقعی» قتل ندا آقاسلطان را به صورت یک نمایش به اجرا گذاشتند.»

در ابتدای این تئاتر خیابانی که مادر ندا آقا سلطان آن را «نمایش بسیجی ها » خوانده است یکی از دانشجویان نقش مجری شبکه تلویزیونی BBC را ایفا می کرد و دانشجوی دیگری در نقش مامور سازمان جاسوسی MI6 جزئیات ماموریت «آرش حجازی» برای قتل ندا آقا سلطان را برای او تشریح می کرد. آرش حجازی شخصی است که از نزدیک شاهد تیرخوردن و قتل ندا آقا سلطان بوده است.

در صحنه دیگری از این نمایش خیابانی نشان داده می شود که مامور سازمان جاسوسی انگلیس با دادن مبالغی پول و اسلحه، نحوه انجام ماموریت توسط آرش حجازی را بیان می کند و با دادن یک بلیت رفت و برگشت به ایران به او( حجازی) این شخص را برای انجام ماموریت (کشتن ندا آقا سلطان) روانه ایران می سازد!

در بخش بعدی این تئاتر خیابانی که در محوطه جلوی سفارت انگلیس اجرا می شد، دانشجویی که نقش آرش حجازی را بازی می کرد و چهره خود را با تصویر او پوشانده بود، نحوه قتل ندا آقاسلطان را با جزئیات آن به یکی از همکارانش توضیح می دهد.

این درحالی است که آقای آرش حجازی به دنبال واقعه قتل ندا آقا سلطان به خبرنگاران گفته بود: «در روز شنبه ۳۰ خرداد ماه در حدود ساعت هفت بعد از ظهر در یکی از خیابان های حاشیه کارگر پس از برگزاری تظاهرات مردم و حمله نیروهای شورشی به آن ها، ضمن فرار به کوچه های فرعی با ندا آقا سلطان که من در آن زمان اسم ایشان را نمی دانستم و در فاصله یک متری من ایستاده بود روبرو شدم که در همان لحظه مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود. من سعی کردم به ایشان کمک کنم اما متاسفانه موفق نشدم و ایشان توی دست های من فوت کردند.»

آرش حجازی در یک گفتگو با تلویزیون BBC درباره وقایع پس از درگذشت ندا آقاسلطان گفته بود: «مردم قاتل ندا را که مردی میان سال و تنومند بود دستگیرکردند. او دائما فریاد می زد که من نمی خواستم بکشمش.»

حجازی که گفته است از این لحظه به بعد در ماجرا دخالتی نداشته و تنها ناظر بر این وقایع بوده است درهمین مصاحبه می گوید: «به هرحال بین مردم دعوا و اختلاف نظر بود که با این فرد چه کنند در نهایت به این نتیجه رسیدند که کارت‌ شناسایی او را بگیرند و رهایش کنند».

بنا بر گفته شاهدان عینی، فردی به نام «عباس کارگر جاوید» که گویا از اعضای بسیج بوده است با استفاده از یک اسلحه کمری گلوله ای به سوی ندا شلیک کرده و او را می کشد.

با این وجود مقامات جمهوری اسلامی ایران تاکنون در اظهارنظرهای خود درباره نحوه کشته شدن ندا آقاسلطان هیچ گونه اشاره ای به نقش احتمالی فردی به نام عباس کارگر جاوید نداشته اند.

در صحنه بعدی این تئاترخیابانی، صحنه قتل ندا توسط دانشجویان وابسته به بسیج بازسازی شده بود. در این بخش از نمایش شخصیت آرش حجازی با حضور در کنار ندا آقا سلطان درحالی که همکاراو یا همان جاسوس انگلیس او را همراهی می کند، ندا را علیه جمهوری اسلامی و دادن شعار تحریک می کند و کم کم ندا را به محل قتل راهنمایی می کند و سپس درست هنگامی که ندا آقا سلطان درحال شعار دادن بوده است همکار آرش حجازی با اسلحه ای که در پیراهن خود پنهان کرده است از پشت سر، ندا آقا سلطان را هدف گلوله قرارمی دهد و پس از به قتل رساندن او بایک وسیله نقلیه ازمحل قتل دور می شود.

در قسمت بعدی این نمایش، آرش حجازی با حضور درمحل قتل با ایجاد سر و صدا و هیاهو مردم را به سمت خود و جنازه ندا می کشاند و شروع به سردادن شعارهایی برعلیه جمهوری اسلامی می کند.

علی آقاسلطان، پدر ندا آقاسلطان که از اجرای چنین نمایشی درباره قتل دختر خود به شدت خشمگین است به خبرنگاران گفته است که «هیچ کس جز مقامات دولت جمهوری اسلامی مسئول قتل ندا نیستند». اما به نظرمی رسد که مقامات جمهوری اسلامی می کوشند تا آمریکا و بریتانیا را مسئول کشته شدن این دانشجوی جوان جلوه دهند.

هم چنین برخی از رسانه های حامی دولت در چند روز گذشته نوشته بودند که شبکه خبری CNN در تماسی با خانواده ندا آقاسلطان از آنان خواسته است تا با دریافت ۱۵۰هزار دلار در ساختن فیلم مستندی درباره زندگی دخترشان با این شبکه همکاری کنند. بنا بر گزارش سایت اینترنتی جنبش راه سبز، مادر ندا آقاسلطان در واکنش به این خبرگفته است: «من اگر می توانستم خودم پول می دادم تا فیلم دخترم را بسازند. چطورممکن است برای ساختن فیلمی درباره دختر شهیدم پول خواسته باشم؟»

مادر ندا آقاسلطان در تشریح واقعه کشته شدن دختر خود گفته است:«من و دخترم دراغلب تجمعات اعتراضی شرکت داشتیم. روز شهادت دخترم به او گفتم امروز نیروهای نظامی حکم تیر گرفته اند، بیرون نرو اما ندا اعتراض کرد و گفت:«مادر اگرمن نروم، تو نروی، دیگران هم نروند پس چه کسی با ید این اعتراض را فریاد بزند؟»

به نقل از سایت اینترنتی جنبش راه سبز که اخبار مربوط به مخالفان دولت را چاپ می کند، مادر ندا آقاسلطان در مصاحبه ای با این سایت خبری گفته است: «خودشان دخترم را کشته اند. آن ها یک بار هنگامی که مرا تهدید به سکوت می کردند از دهانشان در رفت که دخترم را نشان کرده بودند.»

XS
SM
MD
LG