لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۰

اهدای جایزه بهترین فیلم تلویزیونی «پی بادی» به مستند «ندا»


اهدای جایزه بهترین فیلم تلویزیونی «پی بادی» به مستند «ندا»
اهدای جایزه بهترین فیلم تلویزیونی «پی بادی» به مستند «ندا»

جایزه «پی بادی» که هرسال طی مراسمی به بهترین برنامه های رادیویی و تلویزیونی آمریکا اهدا می شود امسال به فیلم مستند «ندا» یکی از محصولات شبکه تلویزیونی «اچ بی او» HBO اهدا شد.

امسال در هفتادمین مراسم اهدای این جوایز در هتل «والدرف آستوریا» در نیویورک که میزبانی آن بر عهده «لاری کینگ» خبرنگار مشهور و مجری بازنشسته برنامه های تلویزیونی بود، فیلم مستند «ندا» درباره ندا آقاسلطان، زن جوانی که درجریان تظاهرات اعتراض آمیز به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایران در خیابان های تهران کشته شد جایزه ای را به خود اختصاص داد.

آنتونی تامس، کارگردان فیلم مستند «ندا» می گوید هدف او از ساختن این فیلم نشان دادن ندا به عنوان یک دختر عادی و معمولی بود و نه یک مظهر و سمبل انقلاب: «سختی داستان در این بود که کسی مثل ندا آقاسلطان که چهره ای شناخته شده نبود و از فرهنگی غریبه به شمار می رفت، حس تفاوت و دوری را در ما به وجود می آورد. اما با ساختن این فیلم قصد من ربط دادن و نشان دادن یک زندگی عادی بود. می خواستم وقتی کسی در نیویورک این فیلم رو می بینه بگه این دختر می تونست یکی از همسایه های من باشد و من فکر او رو می فهمم. او را درک می کنم و می فهمم چرا می جنگیده و چرا نمی تونسته حقارت رو تحمل کنه. قصد من هم به عنوان یک کارگردان ربط دادن راه ها از طریق نشان دادن انسانیت و شناختن آن ها بود.»

تامس می گوید: «ساختن این فیلم با مشکلات و خطرات زیادی روبرو بود. چون خبرنگاران خارجی نمی توانستند به ایران سفر کنند، با خانواده ندا مصاحبه کنند و اطلاعات لازم را برای ساختن یک فیلم مستند به دست بیاورند.»اما تامس موفق شد سعید کمالی دهقان، روزنامه نگار ایرانی را به عنوان نماینده خود در ایران پیدا کند.

آنتونی تامس هنگام دریافت جایزه «پی بادی» آن را به خانواده ندا آقا سلطان تقدیم کرد و گفت: «اگر کسی لیاقت دریافت این جایزه را داشته باشد همان خانواده آقاسلطان است که ریسک زیادی کردند تا یاد خترشان را زنده نگهدارند. آن ها، یعنی مادر، پدر، برادر و خواهر ندا آقا سلطان زندگی خود را با این کار به خطر انداختند. پس در حقیقت این جایزه مال آنهاست.»

XS
SM
MD
LG