لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۶

روایت دولتی مرگ ندا آقاسلطان شکست خورد


روایت دولتی مرگ ندا آقاسلطان شکست خورد
روایت دولتی مرگ ندا آقاسلطان شکست خورد

جنجال بر سر ساخت فیلم سینمایی «پایان نامه» با کناره گیری یکی از بازیگران آن و مخالفت شدید جوانان ایرانی با بازی یک هنرپیشه در نقش ندا آقاسلطان سرانجام با انکار جواد شمقدری معاون سینمایی وزارت ارشاداسلامی اوج تازه ای یافته است.

فیلم «پایان نامه» که بر اساس فیلمنامه تصویب شده اش، قرار بوده روایت حکومتی زندگی و مرگ ندا آقاسلطان باشد، با واکنش شدید جوانان و مخالفان دولت در ایران روبرو شد.

نخست جوانان در وب لاگ ها و سایت ها «لیلا اوتادی» بازیگر نقش ندا آقاسلطان را به سرزنش گرفته و او را محکوم کردند، سپس دامنه اعتراضات چنان بالا گرفت که مخالفان تهدید کردند در صورت نمایش چنین فیلمی آنان نیز در اعتراض به قلب واقعیت، و روایت دولتی از قتل ندا آقاسلطان به خیابان ها خواهند ریخت.

بی گمان این تهدید در اعلام نظر جداگانه جواد شمقدری معاون سینمایی ارشاد اسلامی، روابط عمومی مرآت هنر، و روح الله شمقدری، تهیه کننده فیلم و همچنین کارگردان فیلم به صورت جداگانه، اما همگی با موضوع مشترک انکار به تصویر کشیدن قتل ندا آقاسلطان در این فیلم و بی تاثیر نبوده است.

هر سه منبع ذینفع در این رویداد به کلی منکر موضوعی شده اند که در اصل فیلمنامه «پایان نامه» بر اساس آن نوشته، طراحی و تامین بودجه شده است.

مخالفان اما می گویند: پیش از این نیز روایت «مستندی» از تلویزیون جمهوری اسلامی شد که روایت حکومتی از قتل ندا آقاسلطان بود، پس جای انکاری برای ساخت یک فیلم پرهزینه دولتی برای رفع مسئولیت از قتل ندا وجود ندارد.

این مخالفت چنان شدید بود که بعضی از دست اندرکاران فیلم نیز از پروژه کناره گیری کرده اند که تازه ترین آن امیر آقایی ست که گفت از بازی در این فیلم کناره گیری کرده است.

یکی از کارشناسان سینمایی در وب لاگ خود نوشته است: اعلام نظر جواد شمقدری و مسئولان ساخت فیلم مبنی بر انکار صحنه سازی قتل ندا آقاسلطان به دستور مقامات ارشد نظام و به پیشنهاد وزارت اطلاعات صورت گرفته، زیرا ادامه اعتراضات به این فیلم بازگشت اعتراضات خیابانی را نوید می داد که حکومت به تازگی توانسته به بهایی بسیار سنگین برای کوتاه مدت هم که شده به آن پایان دهد.

XS
SM
MD
LG