لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۱

نازنین بنیادی با اعلام خروج کامل از «شورای همبستگی»: در کنار مردم ایران خواهم بود


نازنین بنیادی
نازنین بنیادی

نازنین بنیادی، یکی از اعضای «شورای همبستگی»، اعلام کرد که از این شورا «به صورت کامل خارج» شده است.

خانم بنیادی بازیگر، مدافع حقوق بشر، و از مخالفان جمهوری اسلامی است. او روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت در توییتی نوشت: «پنج ماه پیش در راستای انقلاب مردم ایران به شورای همبستگی پیوستم. در این مسیر فراز و نشیب های زیادی رو تجربه کردم و همواره سعی بر این داشتم که صدای مردم ایران باشم.»

او با بیان این که «به صورت کامل» از این شورا خارج شده است، تأکید کرد: «به مانند همیشه برای استقرار حکومتی دموکراتیک و سکولار بر پایه اعلامیه جهانی حقوق بشر در کنار مردم ایران خواهم بود.»

اعلام کناره‌گیری نازنین بنیادی از شورای همبستگی در حالی است که او ششم اردیبهشت به همراه شیرین عبادی، مسیح علینژاد، و عبدالله مهتدی، سه عضو دیگر این شورا، در بیانیه‌ای اعلام کرده بودند، گرچه «شرایط پیش‌آمده ادامه همبستگی را دشوار کرده»، اما «ادامه اتحاد» خود را «توشه راه تلاش‌های بعدی» خواهند ساخت.

پیشتر، شاهزاده رضا پهلوی، روز ۲۲ فروردین اعلام کرده بود از آن جا که «بر سر پیوستن چهره‌های پیشنهادی به گروه منشور، اجماع به دست نیامد»، خود را «فقط به حمایت و همکاری با یک گروه محدود نکرده» و همچنان «در نقش مشوق و پشتیبان، بی‌طرفی نسبت به همه گروه‌ها را حفظ» خواهد کرد.

سپس، حامد اسماعیلیون، عضو دیگر «شورای همبستگی» دوم اردیبهشت اعلام کرد که از «شورای همبستگی» خارج شده و تمرکزش همچنان بر «سرنگونی جمهوری اسلامی» است.

عطا هودشتیان، استاد علوم سیاسی، پیش از این در گفت‌وگو با صدای آمریکا ضمن توصیف همبستگی به عنوان «پلی به سوی آزادی»، محتوای منشور را «قابل نقد» دانسته و گفته بود «سازماندهی و رهبری» دو موضوع مهمی است که در این منشور به آن اشاره نشده است.

XS
SM
MD
LG