لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۳

تکاور دریایی آمریکایی بعد از دادگاه طولانی توسط هیئت منصفه از اتهام قتل یک اسیر در عراق تبرئه شد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - یک هیئت منصفه نظامی روز سه شنبه یک تکاور نیروی دریایی ایالات متحده را از اتهام قتل عمد یک اسیر داعشی در عراق در سال ۲۰۱۷ تبرئه اعلام کرد.

ادوارد گلِگِر، از فرماندهان عملیات ویژه، در حکمی که شکستی سنگین برای دادستان های نظامی است از تمام اتهامات به جز گرفتن عکس با جسد اسیر تبرئه شد.

مارک موکیسی، وکیل مدافع گلگر ۴۰ ساله، در بیرون دادگاه گفت موکل اش با «اشک شوق، احساسات، آزادی و رضایت خاطر کامل» واکنش نشان داد: «این یک پیروزی بزرگ است و بار سنگینی را از دوش این خانواده برمی دارد.»

وکلای گلگر می گویند اعضای ناراضی جوخه تحت فرمان او برای این افسر با ۱۹ سال سابقه پاپوش درست کردند تا او نتواند به پاس خدمات اش «ستاره نقره» و ترفیع درجه بگیرد. آن ها می گویند هیچ شواهد عینی برای تائید این ادعاها وجود ندارد.

دادستان ها گفتند پیامک های خود گلگر و تصاویر گرفته شده از او با چاقویی در یک دست و موهای سر اسیر در دست دیگر او را مجرم نشان می دهد.

در جریان دادگاه آشکار شد که تقریبا تمام جوخه زیر نظر گلگر با جسد اسیر عکس گرفته بودند. وکلای مدافع این کار را شوخی تلخی توصیف کردند و گفتند بر روی چاقو هیچ اثری از این جنایت نیست.

ژنرال عراقی که اسیر داعشی را تحویل گلگر داده بود، در دادگاه شهادت داد که گلگر اسیر را نکشته و او در بمباران هوایی زخمی شده بود.

وکلای گلگر گفتند احتمال می رود اسیر داعشی در اثر خونریزی داخلی مرده باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG