لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۸

خاموشی چراغ های پارک نیاوران برای بیرون کردن مردم در سیزده بدر


خاموشی چراغ های پارک نیاوران برای بیرون کردن مردم در سیزده بدر
خاموشی چراغ های پارک نیاوران برای بیرون کردن مردم در سیزده بدر

چند سایت خبری از جمله پارسینه و آفتاب نیوز گزارش کرده اند در حالی که پارک نیاوران همچون بقیه پارک های تهران آکنده از مردمی بود که برای سیزده بدر (روز طبیعت) در آنجا جمع شده بودند، مسئولان شهرداری که اداره این پارک را برعهده دارند، کلیه چراغ ها و روشنایی های این پارک را خاموش کردند تا مردم آنجا را ترک کنند.

گزارش شده این اقدام مسئولان پارک نیاوران با اعتراض شماری از مردم روبرو شد.

پیش از آن شهرداری تهران اعلام کرده بود صد پارک و بوستان تهران سیزدهم فروردین (روز طبیعت) آماده پذیرایی از بازدیدکنندگان و مردم است.

شهرداری تاکنون تاکنون نسبت به این گزارش خبرگزاریها پاسخی نداده است.

به گفته کارشناسان سیزده بدر تنها جشنواره شادمانی و عمومی مردم ایران است که با حضور همه افراد خانواده و در فضای باز و طبیعی جریان می یابد.

یکی از روایات ویژه سیزده بدر و رفتن دسته جمعی مردم به دل طبیعت به یاد روزیست که کیخسرو پادشاه محبوب و اساطیری ایران پس از کناره گیری از پادشاهی ایرانشهر را ترک کرد و مردم او را تا مسافتی بیرون شهر مشایعت کردند.

بنا به این روایت اساطیری که در شاهنامه فردوسی نیز به آن اشاره شده است، در سیزدهم فروردین کیخسرو، یکی از محبوب ترین پادشاهان اساطیری ایران و فرزند سیاووش که پس از پیروزی بر افراسیاب از پادشاهی کناره گیری کرد تا به خلوت خود در مکانی نامعلوم رود، در چنین روزی ایرانشهر را ترک کرد و مردم برای درخواست به بازگشت کیخسرو او را تا بیرون شهر مشایعت کردند اما کیخسرو پس از انتخاب سه تن از یاران نزدیکش، از همه مردم خواست به خانه و کاشانه خود بازگردند.

XS
SM
MD
LG