لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۲

گیتس از ناتو خواسته است بر کمک های خود در افغانستان بیافزاید


اما در این باره که آیا توصیه خواهد کرد سربازان اضافی آمریکا به آنجا فرستاده شوند یا نه، بحث نخواهد کرد

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، می گوید او از متحدان ناتو درخواست خواهد کرد به حمایت از کوشش های جنگی در افغانستان بیافزایند، اما در این باره که آیا توصیه خواهد کرد سربازان اضافی آمریکا به آنجا فرستاده شوند یا نه، بحث نخواهد کرد.

گیتس این موضوع را روز پنچشنبه در سئول، پایتخت کره جنوبی، پیش از سفر به براتیسلاوا، پایتخت اسلواکی برای شرکت در جلسات دو روزه وزیران دفاع ناتو، عنوان کرد. گیتس گفت او از کشورهای ناتو درخواست خواهد کرد به امورغیر نظامی، مانند تقویت نهادهای دولتی و آموزش نیروهای امنیتی در افغانستان بیشتر کمک کنند.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، استراتژی جدیدی را بررسی می کند که درخواست ژنرال مک کریستال فرمانده نیروهای ناتو و آمریکا در افغانستان را برای اعزام هزاران سرباز بیشتر شامل می شود. با این حال، آقای اوباما گفته است او و تیم کاخ سفید برای گرفتن تصمیمات درست در مورد سطح سربازان در افغانستان، در حالی که ابهام درباره آینده سیاسی آن ادامه دارد، شتاب نخواهند کرد.

قرار است رای گیری دور دوم بین حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، و عبدالله عبدالله، وزیر سابق امور خارجه، روز ۱۶ آبان ماه (۷ نوامبر) برگزار شود. در کابل و واشنگتن این شایعه قوت گرفته است که امکان دارد دو رقیب درباره تقسیم قدرت به توافق برسند.

پیشتر دبیر کل ناتو خواهان دخالت بیشتر ناتو در افغانستان شده است و می گوید جنگ در آنجا پیچیده ترین چالشی است که اتحادیه تاکنون با آن روبرو بوده است.

آندره فوگ راسموسن این موضوع را روز پنجشنبه در جلسه وزیران دفاع ناتو در اسلواکی عنوان کرد و گفت ناتو باید به برقراری ثبات در افغانستان متعهد بماند.

راسموسن با اشاره به این که برخی از اعضای ناتو درباره افزایش دخالت در افغانستان ملاحظاتی دارند، گفت هزینه بی تفاوتی بمراتب بالاتر خواهد بود.

انتظار می رفت رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، شرکت کنندگان در کنفرانس را از بازنگری آمریکا در استراتژی جنگی خود آگاه کند.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، استراتژی جدید را بررسی می کند که درخواست ژنرال مک کریستال فرمانده نیروهای ناتو و آمریکا در افغانستان را برای اعزام هزاران سرباز بیشتر شامل می شود.

انتظار می رود وزیران دفاع ناتو درباره برنامه های بازنگری شده آمریکا برای استقرار یک سیستم دفاع موشکی در اروپا نیز بحث کنند.

XS
SM
MD
LG