لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۹

استاوريديس: شايد سئوال اين باشد که آيا ناتو هنوز مطرح است


پيمان آتلانتيک شمالی، ناتو، از بيش از ۲۰ سال پيش، يعنی از زمان پايان يافتن دوران جنگ سرد تاکنون، همواره تلاش کرده است با پذيرفتن اعضای بيشتر و مأموريتهای جديد شرح وظايف خود را مورد بازنگری قرار دهد. پيش نويس اين بازنگری در حال حاضر برای بررسی و تصويب آماده شده است.

زمانی که غرب به اتحاد شوروی به چشم يک تهديد می نگريست، نقش طبيعی و منطقی ناتو، تعديل اين تهديد بود. اما با فروپاشی ديوار برلين و اضمحلال اتحاد شوروی در سال ۱۹۸۹ ميلادی انگيزه اصلی وجودی ناتو نيز از ميان رفت.

از آن زمان تا کنون، ناتو حدود ۱۳ کشور از جمهوری های پيشين اتحاد شوروی سابق را به عضويت پذيرفته است و در منطقۀ بالکان و افغانستان نيروی نظامی مستقر کرده است.

درياسالار جيمز استاوريديس يک فرمانده نيروی دريايی آمريکا در مورد ناتو می گويد «شايد سئوال اين باشد که آيا ناتو هنوز مطرح است يا مربوط به گذشته ها می شود؟ شايد اگر ناتو هنوز در اروپا اردو زده بود تا از مرزهای آن دفاع کند چنين سئوالهايی در مورد آن مصداق پيدا می کرد، اما در حال حاضر به هيچ وجه چنين نقشی ندارد.»

درياسالار جيمز استاوريديس فرمانده نظامی ارشد ناتو است. وی در يک گردهمايی در واشنگتن گفت، ناتو برای حفظ امنيت در مقابل تهديدهای متعارف و جديد، مثل تروريسم، دزديهای دريايی و حملات کامپيوتری اقدامات مهمی به عمل می آورد.

در حال حاضر چالش پيش روی ناتو اين است که مردم کشورهای عضو را متقاعد سازد که وجود ناتو برای آينده آنها اهميت دارد.

مادلين آلبرايت وزير امور خارجۀ اسبق آمريکا به تازگی مسئوليت سرپرستی تيم تدوين کنندگان پيش نويس اهداف استراتژيک جديد ناتو را بر عهده داشته است. اين متن اخيراً در اختيار مقامهای ناتو قرار گرفت و قرار است در ماه نوامبر آينده از تصويب نهايی رهبران آن بگذرد.

خانم آلبرايت در اين زمينه می گويد «من فکر می کنم ما در حال حاضر بايستی توضيح دهيم که چرا اتحادی که ۶۰ سال پيش به دلايل مختلف بوجود آمد، هنوز بايد اهميت داشته باشد.»

ناتو اتحادی است متشکل از کشورهای دموکراتيک که بسياری از اعضای آن برای متقاعد ساختن پارلمانها و شهروندان خود برای صرف هزينه های دفاعی، آنهم در مقطعی که اروپا ظاهراً آرام به نظر می رسد با مشکلات زيادی مواجه هستند.

طبق گزارش خانم آلبرايت، در اين برهه از زمان که جهان با تزلزل و بی ثباتی رو برو ست، ناتو مرجع ثابت و محکمی به نظر می رسد. گزارش می گويد ناتو بايد قادر باشد در شرايط اضطراری و پيچيده واکنش سريع نشان دهد.

XS
SM
MD
LG