لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۵

عمليات وسيع ناتو تا چند روز ديگر در افغانستان آغاز می شود


ظرف چهار روز گذشته حدود يک صد خانوار از اهالی روستای مَرجا و حومه آن در جنوب ولايت هلمند برای گريز از خشونتهای احتمالی چند روز آينده به طرف ناحيه لشکرگاه، مرکز استان حرکت کرده اند.

تفنگداران دريايی آمريکا در نظر دارند تا چند روز ديگر با انجام يک عمليات وسيع، کنترل روستای مرجا در قلب يکی از خشونت بارترين ولايات افغانستان و جايگاه کانالهای عمده و زمينهای کشاورزی حاصلخيز کشور را در دست گيرند. به باور فرماندهان نظامی اين منطقه آخرين قرارگاه عمده طالبان و نخستين عمليات بزرگی است که از زمان افزايش نيروهای نظامی آمريکا صورت خواهد گرفت.

زالمی خان که همراه زن و دو فرزندش روستای مرجا را ترک کرده است می گويد: «ما از ترس جنگ و بمباران روستايمان را ترک کرديم. من برای نجات جان آنها از آنجا بيرون آمدم.»

مقامهای لشکرگاه می گويند بعضی از کسانی که راهی اين منطقه هستند اهل آباديهای اطراف مرجا هستند. جايی که سربازان بريتانيايی نيز پيش از شروع عمليات تفنگداران دريايی آمريکا، تدارک مربوط به انجام يک عمليات گسترده را فراهم می ديدند.

يکی ديگر از اين روستائيان می گويد: «اين عمليات نظامی قرار است در روستای ما صورت گيرد. من برای اجتناب از هر گونه خطر ممکن تصميم گرفتم اينجا را ترک کنم و يک خانه در لشکرگاه اجاره کنم.»

مسئولان لشکرگاه در حال حاضر خود را آماده می کنند تا ۵۰ هزار نفر از آوارگان را در منطقه اسکان دهند.

روستای مرجا همچون خطی در حد فاصل ميان شمال ولايت هلمند، محل استقرار حدود ده هزار نيروی زبده ناتو به رهبری بريتانيا، و جنوب آن محل استقرار ۱۵۰۰ تفنگداران دريايی آمريکا واقع شده است.

فرماندهان نظامی آمريکا می گويند عمليات در دست گيری تسلط مرجا توسط گروه زيادی از نيروهای افغان پشتيبانی خواهد شد تا دولت آن کشور نشان دهد که توانايی کنترل امنيت کشور خود را دارد.

XS
SM
MD
LG