لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۹

آندرس فوگ راسموسن: ناتو بايد با هرگونه تهديدات جنگی از جمله تهديد موشکی ايران مقابله کند


آندرس فوگ راسموسن دبيرکل ناتو پيشنويس برنامه ناتو ۲۰۲۰ را در مقرّ فرماندهی اين سازمان در بلژيک اعلام کرد. اين برنامه خواستار افزايش همکاريهای مشترک اعضای پيمان ناتو برای پيشبرد اهداف ناتو شده است. تأمين امنيت کشورهای عضو، راهکار پيروزی در جنگ افغانستان، تهديدات تروريستی، سايبری، راهزنی دريايی، تهديدات موشکی ايران و گسترش همکاريها با روسيه، از جمله اهداف اين برنامه هستند.

دبيرکل ناتو گفت که ناتو برای تأمين امنيتِ اعضاء، بايد حوزۀ عمليات خود را به آنسوی مرزهای پيمان، گسترش دهد. بايد بتواند در نبرد افغانستان پيروز شود و با هرگونه تهديدات جنگی از جمله تهديد موشکی ايران مقابله کند.

آندرس فوگ راسموسن گفت «از ماه اوت که رهبری پيمان ناتو را برای اجرای راهبرد ده سال آيندۀ ناتو آغاز کردم، قول دادم اين برنامه از نظر شفافيت و جامع بودن در تاريخ پيمان ناتو بی نظير باشد. هم اينک گروهی از کارشناسان خبره اين برنامه را تأييد کرده اند.»

مادلين آلبرايت وزيرامورخارجه آمريکا در دولت کلينتون و رئيس کارشناسانِ بررسی کنندۀ برنامۀ دهساله ناتو گفت «رهبران پيمان بايد از تجربيات خود در افغانستان به فهم سياست يگانه ای رسيده و نيروهای خود را در افغانستان افزايش دهند.»

دبيرکل ناتو گفت برای جايگزينی راهبرد ناتو ۲۰۲۰ با راهکار ۱۹۹۹ و ارائه ويژگی های اين راهبرد به رهبران ۲۸ کشور عضو پيمان، تلاش خواهد کرد. اين پيشنويس همچنين خواهانِ دخالت فعالِ ناتو برای مقابله با فجايع بشری از جمله نسل کشی ونقض دامنگير حقوق بشر شده است.

XS
SM
MD
LG