لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۶

تامين بودجه ناتو


تامين بودجه ناتو
تامين بودجه ناتو

مسائل اقتصادی اروپا، رهبران کشورهای این منطقه را در مسیری قرار داده که اکنون برای تامین بودجه برنامه های دفاعی اضافه نسبت به قبل با دشواری های بزرگتری مواجه هستند.

مسائل اقتصادی باعث شده تا ناتو، نهاد پاسخگو به شرایط غیرقابل پیش بینی و اضطراری در جهان، امکان بهبود قابلیت های نظامی خود را از دست بدهد.

در ماه مارس گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد با این پشتوانه که نیرویی به نام ناتو وجود داشت، تصمیم گرفت برای دفاع از مردم لیبی وارد عمل شود. چون ناتو توانایی آن را داشت که برای حمایت از مردم لیبی، با اعزام سریع جت های جنگنده و ناو به آن کشور، قدم به قدم مردم را تا سقوط معمر قذافی، همراهی کند.

ژنرال استفان آبریال، فرمانده نیروی هوایی فرانسه و از فرماندهان ارشد ناتو، در این باره می گوید: وضعیت لیبی طوری بود که چاره دیگری جز این وجود نداشت. وقتی سازمان ملل تصمیم به اقدام نظامی گرفت، غیر از ناتو، نیروی دیگری وجود نداشت که بتواند از عهده این کار بر آید.

اما این توانایی و قابلیت اکنون به خاطر بحران اقتصادی موجود در اروپا با خطر روبروست، به خصوص که رهبران اروپا تا کنون نیز به سختی می توانستند مردم خود را متقاعد کنند که سرمایه گذاری در بخش های دفاعی از الویت های بالا برخوردار شود.

دانیل کورسکی، از مقام های سابق وزارت دفاع بریتانیا، می گوید: تجربه لیبی توفیق بزرگی در راستای متحول شدن ناتو بود، اما بحران اقتصادی موجود در اروپا و اقداماتی که در زمینه کاهش کسری بودجه در آمریکا صورت می گیرد، روند این تحول را کند می کند.

دانیل کورسکی در توجیه این مطلب می گوید: ما در عصر صرفه جویی اقتصادی زندگی می کنیم. مردم تا آنجا که امکان دارد، البته به طور ناهماهنگ سعی می کنند از بودجه دفاعی شان بزنند. ما در حال حاضر شاهد تغییر الویت ها هستیم، چون همه کشورها در حال حاضر به جای تقویت قابلیت هایشان فقط تلاش می کنند سر پا بمانند.

نیک ویتنی، سرپرست سابق آژانس دفاعی اتحادیه اروپا، معتقد است این مسئله، بیش از آنکه جنبه مالی داشته باشد، در واقع معلول عدم هماهنگی و بی علاقگی مردم عادی اروپا به مسائل دفاعی است.

ژنرال آبریال می گوید، ناتو به عنوان تنها ائتلاف دفاعی جهان، برای بقای خود، و ارتقا سطح قابلیت های دفاعی اش در مقابل موش کها و حمله های سایبری، نیاز به منابع، هماهنگی و مشارکت بیشتر دارد.

XS
SM
MD
LG