لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۹

یک سرباز ناتو به ضرب گلوله یک سرباز افغان کشته شد


10 декабря, Нью-Йорк: ЕдРО в ведро!
10 декабря, Нью-Йорк: ЕдРО в ведро!

مقامات نیروهای ائتلاف بین المللی در افغانستان اعلام کردند ظاهراً یک سرباز ارتش افغانستان روز یکشنبه یکی از اعضای سازمان ناتو را به ضرب گلوله کشته است.

ناتو با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که این اتفاق در جنوب افغانستان رخ داده است. ناتو هویت سرباز کشته شده ناتو را افشا نکرده است.

به نظر می رسد رویداد اخیر از جمله حملات نادری باشد که نیروهای امنیتی افغان طی سال های اخیر علیه سربازان نیروهای ائتلاف اجرا کرده اند.

نیروهای افغان و سربازان ناتو علیه شورشیان طالبان عملیات مشترک انجام می دهند و عملیات خود را با فاصله نزدیک از یکدیگر اجرا می کنند.

ناتو روز دوشنبه اعلام کرد تلاش های مشترک این سازمان با نیروهای امنیتی افغانستان اخیراً به اسارت چندین رهبر مظنون طالبان و عوامل وابسته به این گروه منتهی شده است.

از سویی دیگر، «شورای امنیت ملی افغانستان» روز یکشنبه در کابل تشکیل جلسه داد تا در مورد یافتن یک راهبرد بلندمدت برای پویایی «ارتش ملی افغانستان» گفتگو کند.

دفتر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان با انتشار بیانیه ای اعلام کرد «این جلسه بر نظام آموزش و پرورش، تجهیزات و دیگر ابزار مورد نیاز ارتش برای توانمند کردن نیروهای نظامی متمرکز بود تا بتوانند مسئولیت محافظت و دفاع از کشور، به ویژه پس از سال ٢٠١٤ را به طور مستقل به عهده بگیرند».

ائتلاف بین المللی در دومین مرحله انتقال کنترل امنیتی به پلیس و ارتش افغانستان قرار دارد. این انتقال بخشی از مراحل تدریجی است که تا پایان سال ٢٠١٤ تکمیل خواهد شد.

بسیاری از ناظران معتقدند که شکاف های عمیق بین جناح ها و احزاب مخالف افغانستان، از جمله طالبان و فقدان حمایت بین المللی پویا و بلندمدت می تواند این کشور را به شرایطی مشابه یک جنگ داخلی سوق دهد که افغانستان در سال های ١٩٩٠ و پس از عقب نشینی نیروهای شوروی تجربه کرد.

XS
SM
MD
LG