لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۷

بيانيه ناتو: عمليات «حمله اژدها» در قندهار آغاز شده است


بيانيه ناتو: عمليات «حمله اژدها» در قندهار آغاز شده است
بيانيه ناتو: عمليات «حمله اژدها» در قندهار آغاز شده است

نيروهای ناتو و افغان از روز جمعه عليه طالبان در ولايت قندهار افغانستان دست به عمليات وسيعی زده اند که به «حمله اژدها» موسوم است. ناتو روز يکشنبه با صدور بيانيه ای اعلام کرد که اين عمليات از حوالی ولايت قندهار در جنوب افغانستان آغاز شده و همچنان، ادامه دارد. (گزارش ويديويی)

عمليات مشترک ناتو و نيروهای افغان تحت عنوان «حمله اژدها» با هدف سرکوب نيروهای طالبان و کسب مجدد کنترل منطقه از روز جمعه در ولايت قندهار، پايگاه سنتی طالبان، آغاز شد.

اين عمليات با چندين حمله هوايی و زمينی از بيرون ولايت قندهار شروع شد. برخی از نواحی اين منطقه مدتهاست که شاهد افزايش تعداد نيروهای خارجی و تشديد فشار های نظامی عليه شورشيان منطقه هستند.

گفته می شود نسبت به به هياهو و سروصداهای زيادی که در مورد عمليات تهاجمی نيروهای ائتلاف در ولايت هلمند در همسايگی قندهار بر پا شده است، عمليات اژدها چندان هيجانی را به وجود نياورده است.

عمليات اژدها زمانی به مرحله اجرا در آمد که انتخابات پارلمانی اخير در شهر مارجه در همسايگی ولايت قندهار با استقبال ساکنان مواجه نشد.

گفته می شود آمار مرگ و مير تلفات انسانی از زمان شروع جنگ افغانستان در سال ۲۰۰۱ تا کنون نيز به اوج خود رسيده است.

به گفته سخنگوی آيساف، نيروهای امنيتی بين المللی در افغانستان از روز ۳۰ ام ماه اوت گذشته تا کنون ۱۸ سرباز آمريکايی در نبردهای قندهار جان خود را از دست داده اند. اما از زمان آغاز عمليات اژدها تا کنون هنوز گزارشی در زمينه تلفات جانی اين عمليات به دست نرسيده است.

پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، قرار است در ماه دسامبر آينده استراتژی جنگ در افغانستان را مورد بررسی قرار دهد. در اين استراتژی کنترل ولايت قندهار، مرکز اصلی فعاليتهای طالبان، از اهميت حياتی برخوردار است.

XS
SM
MD
LG