لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۴

در برای عضویت ناتو باز است


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در اجلاس رهبران ناتو در شیکاگو بار دیگر تاکید کرد که در به روی عضویت ناتو همچنان باز است:

«امکان عضویت در ناتو ثابت کرده است که انگیزه ای نیرومند برای کشورها جهت اجرای اصلاحات دشوار اما لازم، حل اختلافات داخلی و نیز اختلافات با همسایگان، و سهیم شدن در عملیات امنیتی که به سود خودشان و تمام ما خواهد بود ، وجود دارد. سیاست درِ باز ما موجب ثبات و همکاری در اروپای مرکزی و شرقی شده است. و گسترده تر، در حالی که ناتو توسعه یافته، اروپا امن تر و کامیاب تر شده است.»

گرجستان، مقدونیه، مونته نگرو و بوسنی هرزه گوین از جمله کشورهایی هستند که می خواهند به ناتو ملحق شوند. کلینتون گفت «ما از آرمان هایشان برای ادغام اروپا – آتلانتیک حمایت می کنیم، و به کار با هریک از آنها، دو جانبه و ازطریق ناتو، برای کمک به اجرای اصلاحاتی که جهت رعایت معیارهای پیوستن لازم است ادامه خواهیم داد.»

گرجستان پاییز امسال به بزرگترین کمک کننده غیر ناتو به نیروی بین المللی کمک امنیتی در افغانستان تبدیل خواهد شد. اصلاحات دمکراتیک عمده ای انجام داده است، و انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری پیش رو، فرصت های اضافی برای گرجستان فراهم می آورد که تعهد خود را به ارزش های دمکراتیک ناتو به جهان نشان دهد.

مقدونیه نیز به آیساف کمک کرده است و سرویس های نظامی و امنیتی خود را اصلاح می کند. ایالات متحده از حل اختلاف اسمی مقدونیه با یونان حمایت می کند، پس از آن از مقدونیه در ناتو استقبال خواهد شد.

در مورد مونته نگرو، آمریکا قصد دارد مشاوری را از وزارت دفاع بفرستد، و از پیشنهادهای مشابه متحدان دیگر برای پشتیبانی از کوشش های مونته نگرو جهت انجام باقیمانده اصلاحات برای عضویت در ناتو استقبال می کند.

در مورد بوسنی هرزه گوین، ایالات متحده از توافق سیاسی اخیر بر سر ارجحیت های دفاعی استقبال می کند و بر لزوم اجرای آن تاکید می گذارد. بوسنی هرزه گوین، مقدونیه، و مونته نگرو باید به دنبال کردن طرح های منطقه ای مانند رویکرد منطقه ای بالکان به دفاع هوایی ادامه دهد.

روند پیوستن به ناتو طولانی و دشوار است. اما، هیلاری کلینتون گفت «ما باید به آن پای بند بمانیم، و هدف خود را به یاد بیاوریم: یک ناتوی نیرومند تر، بادوام تر و کارآمد تر.»
XS
SM
MD
LG