لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۰

استولتنبرگ می‌گوید بزرگترین چالش ناتو تهدیدهای غیرقابل پیش‌بینی است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - دبیرکل ناتو می گوید پیمان آتلانتیک شمالی نشان داده است طی دهه ها با وجود اختلافاتی در دو سوی اقیانوس اطلس، از جمله دیدگاه های متفاوت درباره «برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا)» و جلسات تحقیق درباره استیضاح در کنگره آمریکا، اتحادی قوی و تطبیق پذیر بوده است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در مصاحبه ای با صدای آمریکا گفت این امر بارها در گذشته اتفاق افتاده است و این مسائل مهم موجب تضعیف ناتو نخواهد شد. ناتو اختلافاتی نظیر «بحران سوئز» در ۱۹۵۶، خروج فرانسه از همکاری نظامی با ناتو در ۱۹۶۶، ورود نیروهای ترکیه به قبرس در ۱۹۷۴، و جنگ عراق را پشت سرگذاشته است.

به گفته استولتنبرگ، اختلافات امروز در مسائلی مانند تجارت، تغییرات اقلیمی و اوضاع در شمال شرقی سوریه خود را نشان داده است، «ولی می توانیم برای چیره شدن بر اختلاف مان از تاریخ درس بگیریم.»

دبیرکل ناتو گفت که نیروهای این پیمان نظامی پس از پایان جنگ سرد به پایان گرفتن خونریزی در منطقه بالکان کمک کردند و پس از حملات تروریستی یازدهم سپتامبر دو هزار و یک وارد افغانستان شدند.

استولتنبرگ تاکید کرد اکنون شاهد روسیه ای مدعی تر هستیم که به طور غیرقانونی «کریمه» را به خاک خود الحاق کرد، اما در عین شاهد تهدیدهای جدید و چالش های تازه سایبری و ظهور چین هستیم که دومین بودجه دفاعی در جهان را دارد.

دبیرکل ناتو افزایش کشورهای عضو از ۱۲ کشور در آغاز و اکنون نزدیک به ۳۰ کشور را از نشانه های موفقیت این پیمان نظامی برشمرد و در عین حال به چالش هایی در اوکراین و گرجستان اشاره کرد که روسیه حاکمیت ملی آن ها را خدشه دار کرده است.

استولتنبرگ درباره بزرگترین چالش پیش روی ناتو در حال حاضر گفت: «غیرقابل پیش بینی بودن. در زمان جنگ سرد چالش پیش روی ما بسیار روشن بود... ما باید برای آن چه قابل پیش بینی نیست آماده باشیم. ما به یک ناتو چابک نیاز داریم که برای واکنش به بروز بحران های تازه آماده باشد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG