لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۶

احتمال استقرار تجهيزات موشکی ناتو در مرز ترکيه با سوريه


وزيران دفاع اتحاديه اروپا احتمال استقرار تجهيزات موشکی ناتو در مرز ترکيه با سوريه را بررسی می کنند. دبيرکل سازمان پيمان آتلانتيک شمالی در آستانه اين نشست در پايتخت بلژيک گفت چنانچه ترکيه اين چنين درخواستی را به ناتو ارائه کند به عنوان مسأله اضطراری مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

روابط ترکيه و سوريه اخيرا پرتنش شده و در مواردی به تبادل آتش در نواحی مرزی رسيده است. ترکيه عضو ناتوست و اکنون صحبت از استقرار تجهيزات موشکی اين سازمان در مرز دو کشور به ميان آمده است. دبيرکل ناتو اما اين اقدام را صرفا برای دفاع از ترکيه اعلام کرده و نه بيشتر.

آندرس فوگ راسموسن می گويد: اگر ما درخواست رسمی از ترکيه دريافت کنيم مبنی بر اينکه امنيت و حفاظت از اين کشور را تامين کنيم به عنوان يک مسئله اضطراری اين موضوع را بررسی خواهيم کرد. اما اين تجهيزات دفاعی تنها توسط آمريکا، هلند و آلمان می تواند در اختيار ترکيه قرار گيرد.

وزير دفاع آلمان می گويد: به احتمال زياد اين درخواست توسط دولت ترکيه به ناتو ارائه خواهد شد و ما آن را با حس همبستگی بررسی خواهيم کرد. حمايت اتحاديه اروپا از ترکيه موضعگيری شفاف اين اتحاديه در قبال سوريه را نشان می دهد.
XS
SM
MD
LG